Zaman serileri analizi ile talep tahmini ve bir uygulama
Demand estimation with time series analysis and an application
- Tez No: 514929
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada bir imalat sektöründe planlama ve kontrol faaliyetlerinin ilk aşaması olan Talep Tahmini Analizi incelendikten sonra, işletmenin son sekiz yıllık satış verileri, bilgisayar programı yazılan dört sezgisel teknik ile analiz edilerek planlama ve kontrol faaliyetlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için bir altyapı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, after analyzing Demand Estimation Analysis, which is the first stage of planning and control activities in a manufacturing sector, the last eight years of sales data of the enterprise has been analyzed with four intuitive techniques in the computer program and an infrastructure has been established to make planning and control activities more healthy.