Analysis of structures formed with shunt capacitor seperated by transmission lines
İleti̇m hatlari ile ayrilmiş paralel kondansatörler içeren yapilarin analizi
  1. Tez No: 514937
  2. Yazar: GÖKHAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bobin ve kondansatörlerden oluşan merdiven devreler hakkında literatürde birçok çalışma bulunmaktadır. Fakat genellikle, ağır ve büyük oldukları için, üretilebilecek değer aralıklarının sınırlı olması ve mikrodalga frekanslardaki üretim güçlüklerinden dolayı, tasarlanan devrelerde bobin olması istenmez dağıtılmış elemanlar (iletim hatları) ile yaklaşık olarak gerçeklenmeye çalışılırlar. Toplu elemanların dağıtılmış elemanlara çevrilmesinde Richards dönüşümü kullanılır. Paralel bağlı kondansatörlerin arasındaki seri böbinleri, eşit uzunlukta iletim hatları ile değiştirelim. Bu iletim hatları Birim Eleman (BE) olarak isimlendirilir. Eğer hat parçalarının uzunluğu çeyrek dalga boyu olarak seçilirse admitans inverterleri elde edilir. Bu yapılar, özellikle dar bantlı (
Özet (Çeviri)
There are many works in literature about ladder networks containing inductors and capacitors. But usually it is not desired for the designed circuit to have inductors since they are heavy, bulky and available only for a limited range of values and are difficult to implement at microwave frequencies, they are approximated with distributed components. Richard's transformation is used to convert lumped elements to transmission line sections. Now consider a low-pass lumped ladder network. If the series inductors between the shunt capacitors are replaced with equal length transmission lines, a practically important mixed structure is obtained. Since the lengths of all the transmission lines are the same, these lines are called commensurate lines or unit elements (UE). It is very practical to fabricate this structure. If the transmission lines are quarter wavelength long, they are referred to as admittance inverters. These structures are useful especially for narrowband (