Gerçekçilik bağlamında Asghar Farhadi sineması
Asghar Farhadi cinema in context of realism
- Tez No: 514988
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
İran sinemasını özellikle Asghar Farhadi filmlerini farklı perspektiflerden incelemek için birçok girişim bulunmaktadır. Bu farklılıklar, bu çalışmanın filmlerini gerçekçi sinema kuramı aracılığıyla gözden geçirmenin temel nedeni oldu. Bu çalışmada; sinemanın gerçekçi kuramı incelendikten sonra ilgili sinematografik kodlar belirlenmiştir. İran sinemasının ortaya çıkışı, gelişimi, siyasal ve kültürel yapısı ve sansür uygulanması incelendikten sonra İran sinemasında önem taşıyan faktörler belirlenmiştir. Farhadi'nin hem senaryo yazarlığını hem yönetmenliğini yaptığı Tozda Dans (2003), Güzel Şehir (2004), Çarşamba Ateşi (2006), Elly Hakkında (2009), Bir Ayrılık (2011), Geçmiş (2013) ve Satıcı (2016) filmleri Andre Bazin, Siegfried Kracauer ve Peter Wollen'in gerçekçi sinemaya dair içgörürlerinden yararlanarak değerlendirilmiştir. Sonuçta; Farhadi'nin İran kurallarına uyumlu olarak film yapması ve gerçekçi akımın özelliklerini bünyesinde barındırması belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There have been many attempts to study Iranian cinema specially Asghar Farhadi's films from many different perspectives. These differences were the main motive for this study to review his films through the realistic theory of cinema. This study has determined the cinematographic codes after examining the realistic theory of cinema. Important factors have been identified after examining the emergence and development of Iranian cinema and the cultural-political structures with the enforcement of censorship. Farhadi's films, Dancing in the Dust (2003), Beautiful City (2004), Fireworks Wednesday (2006), About Elly (2009), A Separation (2011), The Past (2013) and The Salesman (2016) which were both written and directed by himself is revisited in this study using Andre Bazin, Siegfried Kracauer, and Peter Wollen's insights on realistic cinema. Above all, it can be said that Farhadi has tried to make films in accordance with the Iranian rules and they contain the characteristics of realistic currents.