The role of foreign aids in state building the case of Somalia
Devlet inşasında yabancı yardımların rolü Somali örneği
  1. Tez No: 515008
  2. Yazar: MOHAMED AHMED
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MURAT ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Uluslararası toplum, Haiti ve Afganistan gibi başarısız devletlere daha aktif bir şekilde müdahil olmaktadır; bu durum itibariyle başarısız bir devlet olarak Somali, 1991'de Siyad Barre diktatörlüğünün çöküşüyle, devlet yapılanmasında dış aktörlerin etkilerine dair farklı yaklaşımlar sunmaktadır. Uluslararası toplum tarafından Somali'de resmi bir merkezi devlet kurulması için büyük çapta dış destek verilmiştir ve uluslararası toplum iki taraflı, çok taraflı ilişkiler ve sivil toplum kuruluşları yoluyla çok çeşitli destek ve kalkınma yardımları sağlayarak devlet inşası sürecinde giderek daha fazla yer almıştır. Söz konusu uluslararası yardımlar, devletin yeniden yapılandırılması sürecinde ve kamu hizmetlerinin etkin bir şekilde hükümet tarafından sağlanmasında oldukça önemli bir role sahiptir. Bu durum yeni bir politik strateji olmamakla beraber; İngiliz sömürgesi olan Somali bölgesi ve İtalyan sömürgesi olan Somali bölgesinin birleşmesi ile 1960'ta cumhuriyetin ilk kez kurulmasından bu yana Somali, devlet faaliyetlerini ve kalkınma bütçesini dengelemek için her zaman yabancı yardımlara bağlı kalmıştır. Bu kapsamda, bu çalışma, yabancı yardımların Somali'nin devlet inşasında oynadıkları rolü incelemekte ve“Somali'nin devlet inşasında yabancı yardımların rolü nedir?”temel sorusunu cevaplandırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, derlenen nicel ve nitel veriler çoklu regresyon yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmada, Somali'de devlet inşa çabaları ile dış yardımlar arasında önemli bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Halihazırda devam eden devletin yeniden yapılandırılması sürecinin, uluslararası bağışlar yoluyla sağlanan yabancı yardımlara önemli ölçüde bağımlı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The international community have been engaging more actively in failed states such as Haiti and Afghanistan, therefore, Somalia as a failed state, since the collapse of the Siyad Barre dictatorship in 1991 provides a number of interesting insights into the influences of external actors on state-building. Enormous external efforts have been made by the international community to establish a formal central state in Somalia while they have seemed increasingly involved in providing various forms of support and developments assistances to the state-building process through bilateral, multilateral, and non-government organizations. However, in the process of state reconstruction, the international donor's assistances play a very important role in enabling the government to deliver the public services effectively. This is not a new political strategy, since the formation of the first republic in 1960 from the union of the British protectorate Somaliland and Italian protectorate Somaliland, Somalia has been always dependent on foreign aids to balance its operations and development budgetary. Therefore, the study is aimed to investigate the role of foreign aids in the Somali state-building efforts and attempted to answer the main study question of what is the role of foreign aids in the Somali state-building? And to examine this, multiple regressions have been employed as the study concludes that there is a significant relationship between foreign aid and state-building efforts in Somalia. The study also found out that the ongoing process of the state-reconstructing is dependent heavily on foreign aids granted by the international donors