Aydın dağları toponimlerinde mitonimler ve dil incelemesi
The mitonyms on the Aydın mountains toponyms and language study
- Tez No: 515021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
“Aydın Dağları Toponimlerinde Mitonimler ve Dil İncelemesi”adlı bu tez Ege Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenen, çeşitli inançlar etkisiyle ortaya çıkan toplam 166 yeradı üzerine yapılmış bir toponimi çalışmasıdır. Tezin giriş bölümünde tezle ilgili genel bilgiler yer almaktadır. Tezin birinci bölümünde Aydın Dağları toponimlerinin toponimik stratigrafisi verilmiştir. İkinci bölümde yeradları adbilimin alt türlerine göre Ekklezionimler, Hidronimler, Oronimler, Horonimler ve Dromonimler olmak üzere sınıflandırılmıştır. Üçüncü bölümde yeradları leksik-semantik açıdan incelenmiş, adlandırmalarda kullanılan kelimelerin anlamları ve adların veriliş sebepleri belirlenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde tezde geçen yeradlarının fonetik ve morfolojik incelemesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde elde edilen verilerden yola çıkılarak genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis which supported by Ege University Coordination Scientific Research Projects,“The Mitonyms on the Aydın Mountains Toponyms and Language Study”is a toponymy study which scopes of 166 place names was emerged from the various beliefs. The introduction to the thesis contains general information about the thesis. In the first chapter of thesis toponymical stratigraphy of Aydın Mountains's place names is given. In the second chapter of thesis the place names are classified according to sub-types of toponymy as Ekklezionims, Hidronims, Oronims, Horonims and Dromonims. The lectical and semantic meanings of names and sources have been analysed in the third chapter of this study and the meanings of names was determined. In fourth chapter of this thesis names which in the thesis were analysed grammatically and phonetical. In the conclusion general assessment was made in the light of obtained findings.