Kur'an'da metruk mekanları anlatan ayetlerin cahiliye şiirleriyle edebi yönden kıyası
- Tez No: 515027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÖZELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Cahiliyye Dönemi kasideleri bir vasıf ile başlar. Bu vasıfa Arap Edebiyatı'nda“Ṭalal”adı verilmiştir. Ṭalal, terk edilen bir hayatın/diyârın kalıntılarıdır. Çalışmamızın birinci bölümünde bu konu,“ṭalal”ve“mukaddime”lafızlarının anlamlarını lügatlerden yapılan çıkarımlar ve bu lafızların şiirlerdeki özellikleri örneklerle belirtilerek incelenmiştir. Kur'ân-ı Kerim, eski Arapların belâgatini tehaddi ettiğinden dolayı, Kur'ân'daki metruk/helâk edilmiş kavimlerin diyârlarının tasvirlerinin yer alması dikkatimizi çekip, Cahiliyye kasidelerindeki ṭalal özelliği ile benzerlikleri incelemek için ikinci bölümde, Kur'ân'daki bu tasvirlerin yer aldığı ayetler tespit edildikten sonra, her ayetin tefsiri, belâgi çalışması, bulunduğu bağlam ve surenin ana konusu ile ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bearing a visible importance for jahiliyya eulogies, muallaqat poems start with a characteristic. This characteristic is called“ṭalal”in Arab literature. Ṭalal is the residues of an abondened life/district. In the first chapter of the study, equivalent meaningd of ṭalal and muqaddime words as per the derivations from the dictionaries and qualifications of these words within poems are analyzed through examples. As the Qur'an challenges the literary eloquence of ancient Arabs, the second chapter focuses on the verses where these depictions take place. After the subject chapters are detected, each verse is examined in the framework of its exegesis, its rhetorical characteristics and the context it was revealed, as well as its relation with the overall surah it takes place.