Personel güçlendirme yaklaşımının iş tatminine etkisi: Düzce Adliyesi yardımcı yargı personelleri üzerine bir araştırma
The effect of employee empowerment approach on job satisfaction: A study about Duzce Court-House employee
  1. Tez No: 515026
  2. Yazar: YILMAZ ESKİBİNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET NURULLAH KURUTKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hazırladığımız bu çalışmada, personel güçlendirme yaklaşımının iş tatminine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla bir kamu kurumu olan Düzce ve Mülhakat Adliyelerinde çalışan yardımcı yargı personelleri evren olarak kabul edilmiştir. Örnek kütle olarak alınan Düzce ve Mülhakat Adliyesinde görevli 200 yardımcı yargı personeline 25 soruluk“güçlendirme”ve 15 soruluk“iş tatmini”anketi doldurmaları istenerek veri elde edilmiştir. Tezin birinci bölümünde, araştırmanın hangi probleme cevap aradığı, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, araştırmanın varsayımları, araştırmanın sınırlılıkları açıklanmış; ikinci bölümde İkinci bölümde,“personel güçlendirme”ayrıntılı olarak açıklanmış, üçünde bölümde iş tatmini hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise iş personel güçlendirmenin iş tatminine etkisi açıklanmıştır. Tezimizin ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerinin sonunda ilgili konu hakkında yayımlanan yüksek lisans ve doktora tezleri, ayrıca üçüncü İngilizce dilinde yayınlanan 5 makale kısaca özetlenmiştir. Çalışmamın son bölümünde, anket cevapları SPSS programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Anket sonuçlarına kişisel görüşlerimiz de eklenerek sonuç ve öneriler kısmı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we prepare, the effect of employee emposerment on job satisfaction is researched. For this purpose, the cort-house employee of Düzce court-house and its appendage, a public instutation, are accepted as universe. The data has been obtained from the 200 officiers of Düzce Court–House, as the reference section, by asking to fill the 25 questionary about“empowerment”and 15 about“job satisfaction.”In the first part of the dissertation, which problemsthe study seek for an answer, the purpose, the importance, the hyphothesis, the limitedness and the meaning of some abbreviations of the study has been explained; in the second part, employee emposerent has been explained in details, in the third part, it has been informed of job satisfaction. In the fourth part, the impact of employee empowerment to job satisfaction has been explained. In the end of the second, third and the fourth part, post graduate and doctorate dissertations that has been published about related topic, also five articles in English has been summarized. In the last part, the responses of the queestionary are interpreted by analyzing with SPSS program in terms of statistical results and suggestions are composed being added personnel opinions to the questionary results.