Kıyı korumasında yönetsel ve tüzel boyutlar: Kuşadası ve Kemer kıyılarındaki yapılaşmalar
Administrative and legal issues in the coast protection: New building sites at the coast of Kuşadası and Kemer
- Tez No: 51503
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT GERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Kıyı Korumasında Yönetsel ve Tüzel Boyutlar: Kuşadası ve Kemer Kıyılarındaki Yapılaşmalar Kıyı ve kıyısal bölgeler tüm dünyada çeşitli sorunlarla karşı karşıyadır. Çalışmada Türkiye'nin kıyı ve kıyısal bölgelerinin durumu yönetsel ve tüzei boyutları ile ele alınmış ve örnek bölgelerdeki mevcut durum ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bilimsel ve tüzel açıdan kıyı ile ilgili kavramlarda tam bir birliktelik yoktur. Çevresel değeri ve doğal kaynak özelliği nedeniyle kıyılar kamuya aittir. Bu nedenle kullanımında ve yönetiminde yerel halka yeterli düzeyde söz hakkı verilmelidir. Turizm, ikinci konut, sanayi ve benzeri faaliyetler nedeniyle kıyılar büyük bir baskı altında olup, tüzel durumun tersine toplumun büyük kesimine kapatılmıştır. Ömek bölgelerin belirli dönemlerindeki yapılaşma durumları haritalara işlenerek siyasal süreçlerin etkileri belirlenmeye çalışılmış ve Kuşadası bölgesinin durumu bir maket halinde sunulmuştur. Kuşadası'nda ikinci konutlar, Kemer'de ise turizm sonucu kıyıların hemen hemen tamamının halka kapatılmış olduğu görülmektedir. Çözüm yollarının bulunabilmesi için uluslararası çabalar, diğer ülkelerin uygulamaları ve deneyimleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Administrative and Legal Issues in the Coast Protection : New Building-Sites at the Coast of Kuşadası and Kemer Coast and coastal regions have many kinds of problems throughout the world. In this study, the status of coast and coastal regions of Turkey is considered as administrative and legal issues, and the existence status of model regions is investigated in details. According to the scientific and legal points of view, there is not a perfect corporation in the concepts of coasts. Coasts belong to public interest in that of environmental value and natural source. For this reason, in using and managing of coasts, public has to have a say in aforementioned matter. Because of tourism, second residence, industry and any other similar activities, coasts are under influence, opposite to the legal situations, they are closed to the majority of society. The effect of political progression have been worked to determine by designating the status of building-sites of model region in maps in certain periods of time, and the status of Kuşadası region is presented as maquette. All the coasts are almost closed to public, because of the second residences in Kuşadası and outcome of tourism in Kemer.International efforts, application and experiences of the other countries have been investigated in order to find solutions to the problems.