Bir ileri teknoloji fabrikasının dördüncü endüstri devrimine uyumu
Adaptation of an advanced technology factory to the fourth industrial revolution
  1. Tez No: 515035
  2. Yazar: SERKAN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Üretim teknolojilerinde yaşanan devrim niteliğindeki yeniliklerle, Dördüncü Endüstri Devrimi gerçekleşmektedir. Şüphesiz ki; bu devrim de daha önce yaşanan devrimler gibi birçok yenilik ve gelişmeye yol açacaktır. Henüz başlangıç aşamasında olan Dördüncü Endüstri Devrimi, şu anda dahi, birçok değişime sebep olmuştur. Özellikle Nesnelerin İnterneti, otonom robotlar ve 3 boyutlu yazıcılar sayesinde üretim metotlarının radikal bir değişime uğrayacağı açıktır. İşletmeler ve ülkelerin, diğer işletme ve ülkelerle rekabet edebilmeleri için, bu devrimi yakından izlemeleri ve devrimin getirdiği yenilikleri uygulamaları elzemdir. Dördüncü Endüstri Devrimi'nin amacı tam otomasyonu sağlamak olduğu için maliyetlerin tarihteki en düşük seviyeye inmesi mümkündür. Ancak işsizlik oranının tarihteki en büyük sayıya ulaşabileceği senaryosu üzerinde de durulmaktadır. Bu tez çalışmasının ilk bölümünde daha önce yaşanan endüstri devrimleri üzerinde durulmuş ve tarihi gelişimleriyle ilgili ayrıntılı bilgi verilmiştir. İkinci bölümünde, günümüzde yaşanmakta olan Dördüncü Endüstri Devrimi'yle ilgili gelişmelere, uygulamalara ve ülkelerin bu konudaki planlarına yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Manisa ilinde faaliyet göstermekte olan bir fabrikada Endüstri 4.0 uygulaması yapılmasının sonuçları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Fourth Industrial Revolution is taking place with the the revolutionary innovations in production technologies. Undoubtedly this revolution will lead to many innovations and developments like the revolutions that existed before. The Fourth Industrial Revolution which is in its early stages, has led to many changes even now. Especially with the Internet of Things, autonomous robots and 3D printers, it is obvious that the production methods will undergo a radical change. It is essential for businesses and the countries closely monitor this revolution and implement the innovations brought by the revolution to compete with other businesses and countries. Because the objective of the Fourth Industrial Revolution is to provide full automation, it is possible for costs to fall to the lowest level in history. However, the scenario in which the unemployment rate can reach the largest number in history is also emphasized. In the first part of this thesis, the previous industrial revolutions were discussed and detailed information about their historical development is given. In the second part, devolepments, practices and the plans of countries about the fourth industrial revolution, which is taking place. In the third and last chapter, the results of the application of industry 4.0 in a factory operating in Manisa province were investigated.