İntihar girişimiyle gelen hastaların yakınlarının intihara yönelik tutumların incelenmesi
An examination of the attitude of patient's relatives towards suicide whose relative attempted suicide
- Tez No: 515064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırma, intihar girişimiyle gelen hastaların yakınlarının intihara yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla, tanımlayıcı kesitsel olarak yapılmış bir çalışmadır. Çalışma; İstanbul'da özel bir psikiyatri hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, bu hastanenin, intihar girişiminde bulunmuş ve yatarak tedavi görmesine karar verilmiş hastaların yakınları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise, bu hasta yakınlarından iletişim problemi, mental sorunu olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 81 hasta yakını oluşturmuştur. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak, Hasta yakınlarının sosyodemografik bazı özelliklerine ilişkin soruları işaret eden anket formu, Hasta yakınlarının intihara karşı tutumlarını değerlendirmek için; İntihara Karşı Tutumlar ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde; verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine Shapiro-Wilk normallik testi ile bakılmıştır. Normal dağılım göstermeyen bağımsız iki grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi, , ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis testi, ölçekler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde ise Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmamızda hasta yakınlarının“İntihar ve İntihar Eden Kişiye Karşı Tutumlar Ölçeği”puan ortalamalarına bakıldığında, en az puanı 'İntiharın Kabul Edilebilirliği' alt boyutunda, en yüksek puanı ise 'İntihara Sebep Olan Sorunlarla İlgili İletişime Geçme' alt boyutunda aldıkları görülmüştür. Çalışmada hasta yakınlarının, intihar eden kişiyi intihardan vazgeçirmeye eğiliminde olduğu, intihar girişimine karşı duygusal tepki vermeyi ise en alt düzeyde önemsediği, Hasta yakınları kişisel özellikleri ne olursa olsun intiharın kabul edilebilirliğini reddeden bir eğilim gösterdiği saptanmıştır. İlkokul mezunu olan hasta yakınlarının ölümden sonra cezalandırılma konusuna, diğer eğitim seviyesindekilere göre daha fazla önem verdiği, intihar davranışını saklama konusunda hasta yakınları kişisel özellikleri ne olursa olsun benzer düşüncelere sahip olduğu, hasta ile birlikte yaşamayan hasta yakınlarının ise intihar ile ilgili duygusal tepki vermeye daha eğilimli olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlarımız doğrultusunda, intihara eğilimli kişiler ve yakınlarının eğilimlerini çeşitli açılardan inceleyecek, ev ve hastane ortamını gözlemleyen uzun süreli boylamsal araştırmalar yapılmasının, bir ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional descriptive research to study the attitude of the patient's relatives towards suicide whose relative attempted suicide. The experiment was conducted in a private psychiatric hospital in Istanbul. The population was the patient's relatives whose relative attempted a suicide and were decided to be hospitalized. The sample of 81 was selected from the patient's relatives who did not have a communication problems or mental problems. The experiment was conducted after getting the consent of patient's relatives after talking to them in person and informing them about the study. As data collection tools, a form with questions about the patient's relatives' socio-demographic status, attitude towards suicide scale to measure patient's relatives attitude towards suicide and attitude towards the patient scale to measure their attitude towards the patient who attempted suicide.Shapiro-Wilk normality test was used to evaluate if the test results have a normal distribution. Mann-Whitney U test was used for comparison of two independent samples with non normal distribution, Kruskal-Wallis test was used in more than two independent samples, Spearman correlation was used to measure the relationship between variables.According to the results obtained by the“suicide and attitude towards the patients who attempted suicide”scale, the patients' relatives scored the lowest in“Acceptance of Suicide”and the highest in“Communication About The Issues Causing Suicide”.Findings indicate that the patients' relatives have a tendency to talk them out of the suicide, they care the least about showing emotional reactions to their suicide attempts, and they do not accept the suicide no matter what their personalities are. Patients' relatives who have elementary school degree place more importance to the punishment after death than the others. No matter what their personalities are, they have the similar thoughts about hiding the suicidal behavior. Also the patients' relatives who do not live with the patient have more tendency to show emotional reactions about the suicide.Taking these results into consideration, there is a need for further research about suicidal patients and longitudinal studies about their relatives' attitude at home and at the hospital.