Halk kütüphanelerinin halk eğitimindeki yeri (Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi örneği)
Place of public libraries in public education (The sample case of Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi)
- Tez No: 51510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
ÖZET Yakar, Ayfer.“Halk Kütüphanelerinin Halk Eğitimindeki Yeri (Yenimahalle ilce Halk Kütüphanesi örneği)”, YUksek Lisans Tezi (Danısma:Doc.Dr. Serap Ayhan), I-XIV + 265 sayfa, Ankara: 1996“Betimsel”olan bu araştırmanın amacı, cagm gerektirdiği gelişmelere paralel olarak halk kütüphanelerinin halk eğitiminde etkin kılınması için var olan durumu ortaya koymak, halk eğitiminde ne ölclide basarı sağlanabildiğini ve varsa aksayan yönleri saptayarak alınması gereken önlemlere ilişkin öneriler geliştirmektir. Bu amaçla, çalışmanın kuramsal bölümünde halk kütüphaneleri tanıtılmış ve halk eğitimi acısından değerlendirilmesini kapsayan ilgili yazına geniş ölçüde yer verilmiştir. Araştırmanın saha çalışmasında, halk kütüphanelerinden biri olan ve araştırmanın örneklemini oluşturan“Yenimahalle îlce Halk Kütüphanesi”ni kullanan kullanıcıların genelde halk kütüphaneleri özelde Yenimahalle îlce Halk Kütüphanesi hakkında görüş, algı, tutum ve beklentilerine ilişkin var olan durumu saptamak üzere Haziran 1995 ayı içinde kütüphanenin tüm kullanıcılarına (210 kişi) araştırma için oluşturulan anket uygulanmış ve kütüphane personelinin her biriyle görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen tüm araştırma bulguları ilgili değişkenlere göre çapraz dağılımlar üzerinden yüzde ve ki-kare (X2) çözümlemeleri ile incelenmiştir. Veri analizi sonucunda elde edilen bulgular tartışılmış ve aşağıda araştırmaya temel teşkil eden sonuçlara ulaşılmıştır. 1. Araştırma, Yenimahalle ilce Halk Kütüphanesi 'nin bir halk kütüphanesi olarak hizmet vermesinin olanaklarının bulunduğunu göstermektedir, 2. Kullanıcılar kütüphaneyi okul kütüphanesi gibi kullanmakta ve kütüphane de okul kütüphanesi gibi hizmet vermektedir. 3. Yetişkinler, kütüphaneden gerektiği kadar yararlanamamaktadırlar. 4. Kullanıcılar, kütüphanenin“Kültür Merkezi”olarak hizmet vermesi yönünde beklenti içindeyken, kütüphanenin harcadığı çabaların yetersiz olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yakar, Ayfer.“Place of Public Libraries in Public Education (The Sample Case of Yenimahalle îlce Halk KUtUphanesi)”, Master of Thesis (Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Serap Ayhan) I-XIV + 265 page, Ankara: 1996 This study of“descriptional”model aims at determining the present situation for the activation of public libraries in public education in accordance with the contemporary developments, finding out to what extent success is achieved at public education, and offering suggestions for measurements to be taken in case failures should be observed. To this end, public libraries are introduced in the theoretical section of the study and literature on assessment of public libraries in term of public education is thorougly studied. During the field study of the present study,“Yenimahalle ilce Halk KUtUphanesi”, a public library to from the sampling of the study, has been taken into consideration and in order to determine the views, ideas, attitudes and expectations on Yenimahalle ilce Halk KUtUphanesi specifically and public libraries in general of all those who use the library (a total of 210 users), a questionnaire was given on June 1995 and further interviews were held with each of the library personnel. All data obtained has been analyzed according to their percentage and k-square (X2) analysis on cross-distribution of related variables. Findings obtained through data analysis have been discussed and the results below that form the base of the study have been obtained. 1. The study has shown that Yenimahalle ilce Halk KUtUphanesi does have the opportunities of serving as a public library. 2. Users use the library as if it were a school library and the library provides service likewise. 3. Adults cannot benefit from the library efficiently. 4. While users would like it that the library serve as a“culture center”, it has been observed that the efforts the library has made to meet this demand largely fails. II