Yerel yönetimlerde personel sorunları
Personnel problems in local government
- Tez No: 51514
- Danışmanlar: PROF.DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Yerel Yönetimlerde Personel Sorunları adlı bu çalışmada, yerel yönetim birimleri tarafından yerel topluluğun hizmet gereksinimlerinin karşılanmasında en önemli öğe olan yerel yönetim personelinin, istihdam edilmesinde karşılaşılan sorunlar incelendi. Bu sorunlar yasal yapıdan kaynaklanan sorunlar, yönetimden kaynaklanan sorunlar ve personelin niteliğinden kaynaklanan sorunlar olmak üzere üç ana bölümde ele alındı. Birinci bölümde; yerel yönetim personelinin işe alınmasında ve istihdamında, personel kadrolarının oluşturulmasında ve iptal edilmesinde karşılaşılan ve yasal yapıdan kaynaklanan sorunlar ele alındı. İkinci bölümde; yerel yönetim birimlerinin örgüt yapısı, yönetim biçimi ve personel üzerindeki kontrol ve denetim mekanizmaları incelenerek, yerel yönetim birimlerinin ne derece çağdaş yönetim tekniklerini uygulayabildikleri ya da uygulayamadıkları ele alındı. Son bölümde ise çok önemli bir konu olan yerel yönetim personelinin niteliği konusu ele alınarak, yerel yönetim personelinin hizmet içi ve hizmet öncesi eğitiminin yeterlilik düzeyi tartışıldı. Çalışmanın sonucunda, sorunların çözümü için yeni yasal ve yönetimsel düzenlemelere gereksinim olduğu düşünülerek, düzenleme ve değişikliklere katkı amacıyla çözüm önerileri sunuldu. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, thesis, which is named personnel problems in local government, staffing problems for local government has been studied that it is the most important element for providing public work to the local society. Those problems have been examined carefully with three titles like this; problems with legal framework, administrative problems and problems with unskilled personnels. First, recruiting problems that local government, employing them, and some problems originated from legal framework during creating new jobs or cancelling them, have been examined. Second, we have examined organizational structure of local governmental units, administrative understanding (or style) and performance appraisal and control. We have tried to observe applicability of contemporary techniques for the local governments. Third, it has been examined carefully that quality of personnel (for local government) and it has been argued capacity of training before and on the job for the personnel. At the and of this study, it's been proposed some important suggestions for serious problems to solute them and to support new efforts. VI