Allium cepa L.' da krom ( K2Cr2O7)'un toksik etkilerinin araştırılması
The investigation of toxic effects of chromium ( K2Cr2O7 )'un Alli̇um cepa L.
- Tez No: 515140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada farklı dozlarda Krom ağır metalinin (K2Cr2O7) Allium cepa L.'de fizyolojik, sitogenetik ve anatomik etkileri araştırılmıştır. Fizyolojik parametre olarak çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu ve ağırlık artışı; sitogenetik parametre olarak mikronukleus sıklığı, kromozomal aberasyonlar ve mitotik indeks araştırılmıştır. K2Cr2O7 uygulaması ile çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu, ağırlık artışı ve mitotik indeks oranlarının azaldığı, mikronukleus sıklığı ve kromozomal hasarların arttığı belirlenmiştir. En belirgin toksik etki ise 12.5 mg/L K2Cr2O7 uygulanan grupta gözlenmiştir. Mikroskobik incelemeler neticesinde K2Cr2O7'nin teşvik ettiği kromozomal hasarlar; kromatinin eşit olmayan dağılımı, fragment, yapışkan kromozom, kromozom köprüsü, c-mitoz, ters kutuplaşma olarak belirlenmiştir. K2Cr2O7 uygulamasının kromozomal hasarlar içerisinde en büyük etkinin fragment oluşumu üzerine olduğu tespit edilirken, en az oranda gözlenen kromozom hasarının ise ters kutuplaşma olduğu belirlenmiştir. Ayrıca K2Cr2O7 uygulaması kök ucu meristematik hücrelerinde yassılaşmış hücre çekirdeği, korteks hücre çeperinde kalınlaşma, hücre deformasyonu ve nekroz şeklinde anatomik hasarlara neden olmuştur. Sonuç olarak K2Cr2O7'nin Allium cepa'da fizyolojik, sitogenetik ve anatomik açıdan ciddi toksik etkilere neden olduğu, bu etkinin de doza bağımlı olarak gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, physiological, cytogenetic and anatomic effects of Chromium heavy metal (K2Cr2O7) with different doses were investigated in Allium cepa L. Germination percentage, root length and weight gain were investigated as physiological parameters; micronucleus frequency, chromosomal aberrations and mitotic index were investigated as cytogenetic parameters. It was determined that germination percentage, root length, weight gain and mitotic index decreased, micronucleus frequency and chromosomal aberrations increased with K2Cr2O7 treatment. The most obvious toxic effect was observed in the group treated with 12.5 mg/L K2Cr2O7 treatment. Unequal distribution of chromatin, fragment, sticky chromosome, chromosome bridge, c-mitosis and reverse polarization were observed as chromosomal aberrations induced by K2Cr2O7. It was determined that the fragment formation was observed in a high rate while reverse polarization was observed in least as chromosome damage after K2Cr2O7 application. In addition, K2Cr2O7 treatment causes anatomical damages in the root tip meristematic cells as flattened cell nuclei, thickening of the cortex cell wall, cell deformation and necrosis. In conclusion, K2Cr2O7 has serious physiological, cytogenetic and anatomic toxic effects in Allium cepa and it has been determined that this effect is dose dependent.