Paslanmaz çeliğin delinebilirliğinin deneysel ve nümerik olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of drillability of stainless steel
- Tez No: 515141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, AISI 430 ferritik paslanmaz çelik malzemenin delinebilirliği araştırılmıştır. Delme işlemleri, kaplamalı ve kaplamasız karbür takım kullanılarak deneysel ve sonlu elemanlar yöntemleriyle (SEY) yapılmıştır. Sonlu elemanlar yönteminde kaplamasız takım kullanılmıştır. Deneyler sonucunda, ilerleme miktarı ve kesme hızının; itme kuvveti, moment ve yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İlk olarak deneysel yöntemle kaplamalı ve kaplamasız takım kullanılarak itme kuvveti ve moment değerleri ölçülmüş ve elde edilen değerler analiz edilmiştir. AdvantEdge analiz programı vasıtasıyla kaplamasız takım için delme simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Kaplamasız takım için elde edilen deneysel ve analiz sonuçları itme kuvveti ve moment açısından karşılaştırılmıştır. Deneysel ve analiz sonuçlarına göre delme işleminde itme kuvveti ve momenti etkileyen en önemli parametrenin ilerleme miktarı olduğu saptanmıştır. Deneysel sonuçlara göre yüzey pürüzlülüğü açısından, kaplamalı takımın daha iyi bir performans gösterdiği görülmüştür. Kaplamasız karbür takım için deney ve analiz sonuçlarının birbirleriyle tutarlı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, drilling of AISI 430 ferritic stainless steel was performed. Drilling operations were carried out by experimental and finite element method (FEM) using coated and uncoated carbide tool. In finite element method, uncoated carbide tool is taken into consideration. As a result of the conducted experiments, effects of feed rate and cutting velocity were investigated on thrust force, torque and surface roughness. Firstly, thrust force and torque values have been measured by using experimental method as depend on coated-uncoated tools and obtained values have been analyzed. Drilling operations for the uncoated tool have been done by means of the AdvantEdge analysis program. The experimental and analysis results for the uncoated tool were compared in terms of the thrust force and torque. It was determined that the most important parameter affecting the thrust force, torque, surface roughness and burr formation is feed rate in drilling operations. It was understood that experiment and analysis results are consistent with respect to uncoated tool. Coated tool has been showed that better surface finish according to uncoated tool.