Uluslararası ilişkilerde güvenlik kavramı: Soğuk savaş sonrası dönem güvenlik
The concept of security in international relations: Post cold war security
  1. Tez No: 515167
  2. Yazar: DEMET HASER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BASRİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Uluslararası ilişkiler disiplini içinde en önemli ve üzerinde en çok çalışmalar yapılmış konulardan biri 'güvenlik' olmuştur. Güvenlik kavramı genel olarak ulusal güvenlikle aynı anlamda kullanılmış ve siyasi gücün devamlılığı için en önemli unsur olmuştur. Bu bağlamda da üzerinde durulan temel nokta askeri güvenlik konusu olmuştur. Zaman içerisinde özellikle de dünyanın küreselleşmesi ile birlikte güvenlik kavramının alanı da genişlemiştir. Devlet odaklı güvenliğin yanında birey ve toplum güvenliği de gündeme gelmiş ve önem kazanmıştır. Güvenliğin askeri boyutu genişleyerek politik, ekonomik, çevresel boyutları da önem kazanmış ve güvenlik konusunun alanı da genişlemiştir. Bu çalışma üç bölümde düzenlenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde güvenlik kavramının tarihsel gelişimi ve uluslararası ilişkilerdeki tanımı yapılarak geleneksel güvenlik anlayışı çerçevesinde teorik olarak incelenmiştir. İkinci bölümünde güvenlik algılamaları çerçevesinde tehdit kavramı ve yeni güvenlik tehditleri incelenmiştir. Güvenlik olgusu tehdit algılaması ile başlayan bir durum olup, Soğuk savaş sonrası dönemde bu algılar değişerek yeni tehdit türlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise Soğuk savaş sonrası ve 11 Eylül ile birlikte değişen güvenlik incelenmiş, yeni güvenlik teorilerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important and most studied topics in international relations discipline has been 'security'. The concept of security has been used in the same meaning as national security in general terms and has been the most important factor for the continuity of political power. In this context, the main point emphasized in the security was military security. Over the time, especially with the globalization of the world, the field of security has expanded. In addition to state-oriented security, individual and community security has also come to the fore and become important. By the expansion of the military dimension of security; political, economical and environmental dimensions have gained importance and the field of security has expanded. This study is organized in three sections. In the first part of the study, the historical development of the security concept and its definition in international relations have been theoretically examined within the framework of traditional security understanding.In the second part, in the frame of security perception; concept of threat and new security threats are examined. Security is a condition that starts with threat perception, and in the post-cold war period these perceptions have changed and caused new types of threats to come to existence. In the third and last part of the work, the changing security terms after the Cold War and September 11th was examined and new security theories were mentioned