A model based on occupant movement analysis for spatial layout evaluation
Mekansal düzen değerlendirmesi için kullanıcı hareketlerinin analizine dayalı bir model
  1. Tez No: 515166
  2. Yazar: LALE BAŞARIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE İLAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tasarımları karşılaştırmak ve başarım düzeylerini ölçmek oldukça zordur. Bu araştırma, kullanıcı davranışlarının izlenmesinin, mekânın değerlendirilmesi için bir ölçüm olarak yorumlanabilecek objektif verilerin elde edilmesine yardımcı olabileceğini ileri sürmektedir. Kullanıcı davranışlarının, takibi ve mekânsal düzenlemelerdeki problemler ile olan ilişkileri üzerine çalışmaların eksikliğinden kaynaklanan boşluk bu araştırma için ana motivasyonu oluşturmaktadır. Bu araştırmanın temel kaygısı mekanın sakinleri tarafından nasıl kullanıldığını anlamak üzere mekansal düzenin değerlendirilmesi ve yorumlanması için objektif veri toplayıp işleyebilen bir platform oluşturmaktır. Tanımlanan yöntem, mekan kullanımına dair bilgilerin edinilmesi ve analiz edilmesi için bir süreci özetlemektedir. Bu süreç, mekansal düzenlemeler için objektif verilere dayalı değerlendirmeleri mümkün kılarken, süreci desteklemek üzere Gezinge Veri İşleme Çerçevesi (TDPF) geliştirilmiştir. Bu çerçeve, gezinge analizleri ile mekânsal düzenlemelerin problemleri arasındaki bağıntı ve korelasyonları araştırmak için bir altyapı görevi görmektedir. Bu çerçevenin doğrulanması için, kullanılabilecek somutlaşmış örneği olarak, kullanıcının mekan düzenlemesiyle etkileşiminin analizine yönelik bir dizi hesaplamalı araç ve işlem barındıran Kullanıcı Mekan Etkileşimi Analizi (OLIA) adında bir yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Comparing architectural designs and measuring level of success is rather difficult. This research suggests that monitoring occupant behavior helps extract objective data that can then be interpreted as a measurement for evaluation of space. Lack of occupant behavior tracking and its understanding in terms of spatial layout problems constitutes the gap that underpins the major motivation for this research. The main concern of this research is to build a platform for acquisition of objective data for spatial layout evaluation and interpretation of acquired data to better understand how space is utilized by occupants. The methodology constructed in this research outlines a process for capturing and analyzing space utilization information. Through this process, assessments based on objective data will be available for spatial layouts. The Trajectory Data Processing Framework (TDPF) is constructed to function as a foundation for building connections and correlations between trajectory analysis and problems associated with spatial layouts. A set of tools for analysis of occupant interaction with layouts called Occupant Layout Interaction Analysis (OLIA) is laid out with computational tools and practices.