Transgressions: Feminist science fiction by American women writers
Sınırları aşan alternatif dünyalar: Çağdaş Amerikalı kadın yazarların bilimkurgu eserleri
- Tez No: 229010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE MUTLUAY ÇETİNBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma çağdaş Amerikalı kadın yazarların feminist düşünce akımlarının etkisiyleoluşturdukları bilimkurgu eserlerini inceler. 1970'lere kadar erkek egemen bir edebiyat türüolan bilimkurgu, kadın yazarlar tarafından biçim ve içerik açısından yeni düzenlemelerle?sınırların ötesine geçiş? ve ?değişim? temalarına odaklanarak gelişir. Kadın yazarlar biryandan içinde bulundukları Amerikan toplumunu ve değer yargılarını eleştirirken, bir yandanda toplumun tüm üyelerinin, özellikle de kadınların daha özgür olduğu alternatif dünyalaryaratırlar. Yaratılan alternatif toplumlarda cinsiyetle bağlantılı önyargılar, dil ve inançla ilgilibaskılar ve kadının tarih boyunca ötekileştirilmesi gibi konular ele alınır, eleştirilir ve önerilersunulur.Birinci bölümde Marge Piercy'nin Woman on the Edge of Time (1976) ve Joanna Russ'ın TheFemale Man (1975) adlı romanları incelenir. Bu iki roman toplum tarafından dayatılancinsiyet rollerinin dışına çıkarak alternatif roller ve toplum düzenlerini tanımlamalarıaçısından anlamlıdırlar. Piercy'nin romanında eşitsizlik üzerine kurulan cinsiyet rollerinindeğişmesi için doğurganlığın yalnızca kadınlarla sınırlı kalmamasını gerekli gören androjenbir toplum yaratılır. Russ'ın romanı ise kadının cinsel isteklerinin erkeğin isteklerinden dahadeğersiz görülmesini eleştirir, kadın cinselliğinin öne çıkarıldığı dünyalar yaratır.İkinci Bölüm Suzette Haden Elgin'in The Native Tongue Üçlemesi; Native Tongue (1984),Judas Rose (1987), ve Earthsong (1994) ile Octavia Butler'ın The Parable Serisi; Parable ofthe Sower (1993) ve Parable of the Talents (1998) adlı romanları inceler. Elgin'inromanlarının ana teması yirmi üçüncü yüzyıl Amerika'sında kadın dilbilimciler tarafındanyaratılan Laadan dilinin toplumdaki eşitsiz hak ve rol dağılımlarını gidermek için tüm evreneyayılması üzerine kuruludur. Butler ise, romanlarında Earthseed adını verdiği ve esaslarıiii?değişim? üzerine kurulu, cinsiyet, ırk ve toplumsal farklılıkları gözetmeyen yeni bir inançsisteminin kadın karakter Laura Oya Olamina tarafından yayılmasını anlatır.Üçüncü Bölüm ise 1980'lerde bilimkurgu türünün bir alt türü olarak ortaya çıkan siberpunkedebiyatına kadın yazarların getirdikleri yenilikleri inceler. Pat Cadigan'ın Synners (1991),Marge Piercy'nin He, She and It (1991) ile Melissa Scott'un Trouble and Her Friends (1994)adlı romanları, günümüz teknolojisinin beraberinde getirdiği siborg ve siber âlem olgularınınırk ve cinsiyet farklılıklarını ne yönde etkilediklerini sorgular. Cadigan romanında fizikselbedenin geride bırakıldığı siber âlem ve sanal gerçeklik ortamlarının kadınlar ve erkekler içinanlamlarını ve farklı anlayışların sebeplerini arar. Piercy ise doğası gereği ?cinsiyetsiz? olaraktanımlanan siborg olgusunu yarattığı erkek siborg karakter Yod ile ele alır. Scott'ın romanı dasanal gerçeklik ve siborg olgularının eşcinsel toplum açısından olanaklarını ve/veya tehditunsurlarını inceler.İncelenen yazarların anlattıkları hikâyeler toplumsal ve edebi açıdan yenilikçi ve değişimci birdünya görüşünü savunur.Anahtar SözcüklerSınır Aşımları, Feminizm, Ütopya, Distopya, Bilimkurgu, Siberpunk.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze, American feminist science fiction writing as a literature oftransgression and transformation, arguing that since their incursion into the male dominatedgenre of science fiction in the 1970s, women writers have been transgressive of both thegenre and the culture within which it was produced. The various transgressions in these textsare manifested in a number of ways ranging from the transgression of traditional gender rolesto women?s historical marginalizing; from the production of meaning by the means oflanguage and a litrary canon that have been exclusively male. A constant thread in all thenovels analyzed is an understanding and transgression thereof, of language and literature assites of oppression. Within the confines of these oppressive structures (within and without theboundaries of their texts), women (both the authors and their characters) engendertransgressive spaces that serve not only to critique patriarchal discourse and practice but alsoto transform them.The First Chapter includes two novels written in the 1970s; Woman on the Edge of Time(1976) by Marge Piercy and The Female Man (1975) by Joanna Russ and respectively..Piercy?s text promotes androgyny as a viable transgressive sexual identity as opposed to theheteronormativity of contemporary society; by removing sexual reproduction from theprovince of women, Piercy believes the asymmetrical distribution between the two sexeswould be abolished. On the other hand, the transgressive power of Russ?s text takes itsenergies from its presentation of female sexuality and female sexual desire not as differentfrom or inferior to male sexuality but a different form of sexuality in its own rightThe Second Chapter includes the work by Suzette Haden Elgin; The Native Tongue Trilogy;Native Tongue (1984), Judas Rose (1987) and Earthsong (1994); and The Parable Series;Parable of the Sower (1993) and Parable of the Talents (1998), by Octavia Butler, whosemain concerns revolve around language and literary practice as influential tools of control anddomination, since the production of both have been denied to women. Elgin imagines a 23rdvcentury America where the Linguist women invent a universal women?s language calledLaadan with the objective of changing reality. Butler?s heroine, Lauren Oya Olamina on theother hand invents a new religion, Earthseed that promotes ?change? as its core principle andis all inclusive socially, sexually and racially.Chapter Three analyzes three novels by three cyberpunk authors; Synners (1991) by PatCadigan; He, She and It (1991) by Marge Piercy and Trouble and her Friends (1994) byMelissa Scott; who question the assumption of cyberspace as a democratic and communalspace where gender difference is rendered obsolete as the organic body in cyberspace issuperflous. The figure of the cyborg, engendered through the conflation of the machine andorganism has been conceptualized by Donna Harraway, as a postgendered figuretransgressing the binaries of self/other, mind/body, nature/culture redefining the traditionalboundaries associated with the body. In their respective portrayals of strong female cyberpunkcharacters, these three writers are transgressive of the genre of cyberpunk that has beendefined as a return to science fiction?s masculine roots. In their narratives, however, thebodily transgressions of cyberspace and cyborg serve more to reify the existing structures ofunequality; and the utopian impulse that has been a crucial element in the previous decadesseems to have disappeared under the effects of an all pervasive technology.All the novelists whose work has been analyzed in this study, question, transgress andtransform not only the norms and rules of their present societies, but the norms andconventions of the genre of science fiction as well.KeywordsTransgression, Feminism, Utopia, Dystopia, Science Fiction, Cyberpunk