1 yaşından küçük izole ventriküler septal defekt onarımı yapılan hastaların orta ve uzun dönem klinik sonuçlarının incelenmesi
The mid and long-term clinical results after surgical repair of isolated ventricular septal defect in under one-YEAR-old patients
- Tez No: 515175
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP EYİLETEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Cerrahi olarak kapatılan pediatrik izole VSD hastalarında, klinik sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Kliniğimizde Ocak 2010 – Mart 2018 yılları arasında izole VSD tanısı alan 1 yaş altı toplam 112 hasta çalışmaya alınmıştır. Bu hastaların hepsine cerrahi tamir işlemi uygulanmıştır. Çalışmaya alınan hastalar retrospektif olarak mortalite, morbidite ve hastanede kalış süreleri açısından değerlendirilmiştir. Opere edilen hastalar 6 aydan büyük ve 6 aydan küçük olmak üzere iki alt grupta karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 54 kadın (%48) ve 58 erkek (%52) toplam 112 hastanın yaş ortalaması 8,1 ± 2,7 ay (1 - 12) olarak tespit edildi. Hastaların ortalama kilo ağırlıkları 7,9 ± 1,8 (2,9 - 11) olup, 110 (%98,2) hasta yama tekniğiyle ve 2 (%1,8) hasta primer onarımla kapatılmıştır. Ortalama CPB süresi 64,2 ± 13,2 dakika olup, kros klemp süresi 46,2 ± 6,6 dakikadır. Total hastane kalış süresi 7,88 ± 1,57 gündür. Çalışma verilerinin analizinde, 6 aydan küçük (n:25, %22,3) (5,8 ± 1,1 kg) ve yaşı 6 ay üzerinde (n:77, %68,7) (8,8 ± 1,2kg) olan hasta grupları karşılaştırılmıştır. 6 aydan küçük hastaların CPB (71,8 ± 11,2 & 60,7 ± 12,7, p < 0,0001) ve X klemp (48,8 ± 6,6 & 45,0 ± 6,3, p = 0,005) süreleri anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Yine 6 aydan küçük yaş grubunda, postoperatif 2 hastada kalıcı pace-maker ihtiyacı olup, geçici pace-maker gereksinimi 6 aydan büyük hasta grubuna kıyasla anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (n:6 & n:2, p = 0,01). Yoğun bakım yatış (3,2 ± 1,0 & 1,1 ± 0,4, p < 0,0001) ve hastane kalış süreleri (9,6 ± 1,3 & 7,0 ± 0,9, p < 0,0001) 6 ayın altındaki hastalarda anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Uzun dönem takiplerinde 1 hastada rezidü/rekürrens VSD nedeniyle reoperasyon gerçekleştirilmiş ve 2 hasta pil jenaratör değişimi nedeniyle re-hospitalize edilmiştir. Tüm hastalarda hastane ve hastane dışı mortalite gözlenmemiştir. Sonuç: Bir yaş altındaki VSD hastalarının cerrahi teknikle kapatılması, mortalite ve morbidite açısından oldukça etkili ve güvenilir bir yöntem olmakla birlikte, özellikle 6 aydan küçük hasta gruplarında operatif risklerin göz önünde bulundurulmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the clinical results of pediatric isolated VSD patients who were surgically closed. Patients and Methods: Between January 2010 and March 2018, a total of 112 patients diagnosed with isolated VSD were included in the study. All of these patients underwent surgical repair. Patients were evaluated retrospectively in terms of mortality, morbidity and length of hospital stay. The patients operated were compared in two subgroups which were larger than 6 months and less than 6 months. Results: A total of 112 patients, 54 female (48%) and 58 male (52%) were included in the study. The mean age was 8,1 ± 2,7 months (1-12). The mean weight of the patients was 7,9 ± 1,8 (2,9 - 11) and 110 (98,2%) patients were covered with patch technique and 2 (1.8%) patients were closed with primary repair. The mean duration of CPB was 64,2 ± 13,2 minutes and the cross clamp time was 46,2 ± 6,6 minutes. Total hospital stay was 7,88 ± 1,57 days. In the analysis of the study data, patients who were younger than 6 months (n: 25, 22,3%) (5,8 ± 1,1 kg) and those more than 6 months (n: 77, 68,7%) (8,8 ± 1,2 kg) were compared.