Azo boyar maddelerin yapısal ve bazı spektroskopik özelliklerinin ab-initio yöntemi ile incelenmesi
Investigation of structural and some spectroscopic properties of azo dyestuffs by ab-initio method investigation of structural and some spectroscopic properties of azo dyestuffs by ab-initio method
- Tez No: 515174
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZDEMİR KART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, A ve B olarak adlandırılan yeni mono azo boyar maddelerinin yapı ve bazı spektroskopik özellikleri, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve UV-vis spektroskopik yöntemler yardımı ile karakterize edildi. İlgili bileşiklerin molekül seviyesinde yapısal ve titreşim özelliknlerini ve öncü molelüler orbitalleri incelemek için, 6-31G(d) temel setini kullanarak Yoğunluk Fonksiyonu Teorisi (DFT) ve Hartree-Fock (HF) yöntemlerine dayalı hesaplamalı, kuantum kimyası simülasyonları gerçekleştirildi. Ab-initio hesaplama sonuçları deney sonuçları ile karşılaştırıldı. FT-IR titreşim modları, potansiyel enerji dağılımı (PED) temeline göre tayin edildi. Ölçülen ve tahmin edilen titreşim frekanslarının korelasyonları birbiriyle iyi bir şekilde uyum içindedir. Deneysel ve teorik sonuçlar arasındaki uyum, DFT ve HF yöntemlerinin yapısal, spektroskopik ve elektronik özellikler için tatmin edici sonuçlar sağlayabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The structural and some spectroscopic properties of new mono azo dyes molecules called as A and B are characterized via FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and UV–vis spectroscopic techniques, in this thesis. Computational quantum chemistry simulations based on Density Functional Theory (DFT) and Hartree-Fock (HF) methods, utilizing the basis set of 6-31G(d), are performed to study the molecular structure and vibrational properties and frontier molecular orbitals of the title compounds. The results of ab-initio computation are compared with those of the experiment. The FT-IR vibrational modes are assigned on the basis of potential energy distribution (PED). The correlations of the measured and predicted vibrational frequencies are discovered to be in good agreement with each other. A comparison between the experimental and theoretical results indicate that DFT and HF methods are able to provide satisfactory results for structural, spectroscopic and electronic properties.