Klasik bir şiir mecmuası (İnceleme - metin - tıpkıbasım)
A classical poetry mecmua (Analysing - text - facsimile)
- Tez No: 515194
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHİR SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Mecmualar, kişilerin kendi beğenilerine göre oluşturulan bir şiirler derlemesidir. Mecmuaları, manzum, mensur veya nazım ve nesrin karışık olduğu mecmualar şeklinde sınıflandırabileceğimiz gibi, konularına göre şiir, münşeat ve fevâid mecmuaları olarak da sınıflandırabiliriz. Klasik Türk edebiyatında geniş bir yer tutmasına rağmen mecmualar üzerinde çok çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada 81 sayfadan oluşan bir şiir mecmuası incelenerek mecmuanın biçim ve muhteva özellikleri üzerinde durulmuştur. Çalışmada mecmua içerisinde yer alan şiirler, basılmış olan divanlardaki şiirlerle mukayese edilmiş ve aradaki farklar dipnotta belirtilmiştir. Mecmua içerisinde yer alan şairler, kullanılan nazım biçimleri tablolar halinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mecmuas is a collection of poetries that people can create according to their likings. We can classify mecmuas as poetry mecmuas, prose mecmuas or poetry and prose mecmuas. We can also classify them as poetry mecmuas, munseat mecmuas and fevaid mecmuas by their subjects. Despite the fact that Classical Turkish Literature has a large position, much work has not been done on mecmuas. In this study, composed of 81 sheets, a poetry mecmua was examined, the form and content characteristics of mecmua were emphasized. In the study, the poetries in the mecmua were compared with the poetries in the printed divans and the differences were indicated in footnotes. The poets in the mecmua, the types of poetry were shown in tabular.