Mesîhî Dîvânı sözlüğü (Bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük)
Dictionary of Mesîhî's Dîvâni (Concordance and functional dictionary)
- Tez No: 515195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 783
Özet
14. yüzyıldan başlamak üzere 19. yüzyıla kadar varlığını sürdürmüş olan dîvân şiiri Türk Kültürü Tarihi açısından önemlidir. Yapmış olduğumuz bu sözlük çalışmasının amacı şairlerin kelimelere yüklemiş olduğu farklı anlamları bağlam aracılığı ile tespit etmektir. Bunu tespit ederken de bağlamlı sözlük yardımı ile kelimerin edebi dil içindeki seyrinin takibi de yapılmış olacaktır. Anlamlandırma çalışmalarına katkıda bulunmak için elektronik ortamda TEBDİZ [Tarih ve Edebiyat Metinleri Bağlamlı Dizini ve İşlevsel Sözlüğü] sistemi oluşturulmuştur. 15. yüzyılın sonu ve 16. Yüz yılın başında yaşamış olan Rumeli şairlerinin önde gelenlerinden Mesîhî'nin Prof. Dr. Mine Mengi tarafından 2014 yılında 2. baskısı yapılan dîvânı da bu sistemden yararlanarak bağlamlı dizin haline getirilmiştir. Kelimelerin tamamının bulunduğu bu çalışmada her kelimenin anlamı metnin bağlamı üzerinden anlamlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The divan poetry, which continued its existence from the 14th century until the 19th century, is important for the history of Turkish Culture. TEBDIZ [Concordance and Functional Dictionary of History and Literary Texts] system was established in an electronic environment with the aim of contributing to this source in a way that makes it possible for today's people to read and understand. Mesihi was one of the leading figures of the Rumelian poets and he lived at the end of the 15th century and at the beginning of the 16th century. The Divan of Mesihi, of which second edition was published in 2014 by Prof. Dr. Mine Mengi, has been made into a concordance by making use of this system. In this study, in which all the words were found, the meaning of each word was tried to be given in accordance with the point of view of their periods. Poetry comes to life with accumulation of knowledge. It is unlikely that this accumulation of knowledge is one way, and it is unlikely that poetry, a product of a person who develops in terms of social and scientific ways, will coexist with ignorance.By taking this approach as a principle, we have presented this work by using our reasonable efforts and doing the necessary research.