Üniversite öğrencilerinde algılanan stres düzeyinin nikotin bağımlılığına etkisi
Effects ofperceived stress levels in university students to nicotine addiction
  1. Tez No: 515216
  2. Yazar: ASLIHAN İZGÖRDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİYE NESRİN DİLBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde algılanan stres düzeyinin nikotin bağımlılık derecesi üzerine olan etkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca nikotin kullanımı olan ve olmayan üniversite öğrencilerinin demografik verilerine ilişkin olarak algılanan stres düzeyi ve nikotin kullanım düzeyi değerlendirilmiştir. Araştırma doğrultusunda nikotin kullanımı olan ve olmayan öğrencilerinde algılanan stres düzeyi derecesi karşılaştırılmış ve incelenmiştir. Nikotin kullanımı olan öğrencilerde ise algılanan stres düzeyine göre ne derecede etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmada verileri tanımlayıcı analiz, Pearson korelasyonu, Anova ve t testi ile analiz edildi. Sonuçlar doğrultusunda nikotin bağımlılığı ve algılanan stres düzeyi arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu bulundu. Bu doğrultuda nikotin kullanımıyla, algılanan stres düzeyinin ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda, üniversite öğrencilerinde stres düzeyinin değerlendirilmesi ve stres düzeyine göre nikotin kullanımına başlama veya arttırma gibi davranışlara etkili bir müdahale yöntemlerinin arttırılmasının önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the relation of perceived stress level of the university students and their degree of nicotine addiction. Also, for the students that either uses or doesn't use nicotine, their perceived stress level and degree of nicotine usage were evaluated relative to their demographic data. Perceived stress level of the students were compared, depending on their usage of nicotine in accordance to the research. About the students that uses nicotine, the effect of nicotine on their stress level has been studied. In the research, the data has been analysed with descriptive analysis, Pearson correlation, Anova and T test. In line with the results, it has been found that there is a positive relationship with nicotine usage and perceived stress level. With this, it has been detected that there is a relation with nicotine usage and perceived stress level. As a result of the discoveries in this research, the assessment of stress levels on university students and in accordance to their stress levels, an effective intervention must be considered depending on their risk on starting or increasing their nicotine intake.