Üniversite öğrencilerindeki sosyal kaygı düzeyinin, alkol, yalnızlık düzeyi ve sosyal medya kullanım sıklığı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of social anxiety levels of college students in accordance with alcohol use, loneliness level and social media use frequency
- Tez No: 515217
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİYE NESRİN DİLBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerindeki sosyal kaygı düzeyinin alkol, yalnızlık düzeyi ve sosyal medya kullanım sıklığı ile ilişkisinin belirlenip, belirlenen sonuçlara göre literatüre katkıda bulunulmasını kapsamaktadır. Yapılan araştırmalarda sosyal kaygının, yalnızlık düzeyi, alkol ve sosyal medya kullanımı ilişkisine ayrı ayrı bakıldığı, bütün değişkenlerin bir arada incelenmediği gözlenmiştir. Araştırmamızın daha önce hiç yapılmamış olması, literatüre katkı sağlaması açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmanın evrenini Üsküdar, Okan ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise belirtilen üniversitelerde eğitim gören 1090 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmamızda öğrencilere“Sosyodemografik Veri Formu, Sosyal Kaygı Ölçeği, Michigan Alkolizm Tarama Testi ile UCLA Yalnızlık Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS 21 Windows paket programı kullanılmıştır. Oluşan verilerin normal dağılıp dağılmadığının tespit edilmesi için“Normallik Testi”gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağılmadığı belirlenmiş ve“Non-Parametrik”testlerde kullanılan“Mann-Withney U”ve“Kruskal-Wallis”testi kullanılmıştır Örneklemi oluşturan bireylerin Sosyo-Demografik özelliklerinin belirlenmesi için“Frekans”analizi yapılmıştır. Hipotezleri test etmek içinse korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, yaş ile alkol kullanma durumu ve sosyal kaygı arasında negatif yönde anlamlı bir korelasyon tespit edilmiştir. Yaş arttıkça alkol kullanma durumu ve sosyal kaygı azalmaktadır. Sosyal kaygı ile alkol kullanma durumu, sosyal medya kullanma ve yalnızlık arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study includes the investigation of the relationship between social anxiety in college students and alcohol use, solitude level and frequency of social media use and the contribution to literature with the results. It was observed that previous studies investigated social anxiety in accordance with solitude, alcohol use or social media use individually, however these parameters were not investigated together. It is thought that this study will contribute to literature greatly, since it is a first in this area of research. The study population consists of students enrolled in Uskudar University, Istanbul Technical University and Okan University. The research sample consists of 1090 college students currently studying in these two universities. In this research, the students have undergone“Sociodemographic Data Form, Social Anxiety Scale, Michigan Alcohol Screening Test and UCLA Loneliness Scale”. For analyses of the results IBM SPSS 21 Windows package program was used. To investigate the normal distribution in the data“normality test”was used. It was observed that the results did not show normal distribution, hence“Mann-Whitney U”and Kruskal-Wallis“ non-parametric tests were used for statistical analyses. In order to determine the sociodemographic properties of the individuals forming the sample, ”frequency" analysis was done. Correlation analyses were used to test the hypotheses. This research suggested a significant negative correlation between age and social anxiety or alcohol use. As the individual ages, their alcohol use and social anxiety levels were shown to decrease. Significant positive correlations were observed between social anxiety and alcohol use, as well as between social media use and loneliness