Üniversite öğrencilerinin sosyodemografik özellikleri, sosyal fobi belirtileri, erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The research of the relationship between sociodemographic characterictics, social phobia symptons, and adult attention deficit hyperactivity symptons of university students
- Tez No: 526622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TOLUN ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde, çocukluk çağında başlayan ruhsal problemlerin etkilerinin, yalnızca çocukluk ve/veya ergenlik çağıyla sınırlı kalmadığı, yetişkinlik çağında da bu etkilerin devam ettiği literatürde kabul görmüş durumdadır. Sosyal Fobi ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunu da çocukluk çağında başlayan ve yetişkinlik döneminde devam eden ruhsal problemlere örnek iki ruhsal problemdir. Gerçekleştirdiğimiz çalışmada, Sosyal Fobi ile Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinden 18-27 yaş aralığında 102 kadın ve 98 erkek yetişkin katılımcı olmak üzere, rastlantısal olarak seçilen toplamda 200 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara ilk olarak sözlü bilgilendirme yapılmış, Sosyodemografik Veri Formu, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği (LSKÖ), Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (KBÖ) yöneltilmiştir. Toplanan veriler ise bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS aracılığıyla Spearman's rho korelasyon, Man Whitney U ve Kruskall Wallis yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda sosyal fobi ile erişkin dikkat eksiliği ve hiperaktivite arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişkinin varlığı bulunmuştur. Bu iki rahatsızlığın sosyodemografik özellikler ile ilişkileri noktasında, alkol/madde bağımlılığı ve tanı koyulmuş psikolojik rahatsızlığın varlığı arasında istatistiksel açıdan pozitif yönlü, akademik başarı ile arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu iki rahatsızlık ile cinsiyet arasında bulunan ilişki ise, erkeklerde kadınlara nazaran ilgili rahatsızlıkların düzeyinin daha yüksek olduğu şeklindedir. Çalışma içerisinde çıkan sonuçlar itibariyle, Sosyal Fobi tanısı alan bireylerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu birlikteliğinin incelenmesi ve bu konudaki araştırmaların genişletilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is accepted in the literature that the effects of the psychological problems that started in the childhood period are not limited only to the childhood and / or adolescence period, and these effects continue in the age of adulthood. Social Phobia and Attention Deficit Hyperactivity Disorder is an example of two psychological problems starting with childhood and continuing in adulthood. In the study we conducted, it was aimed to examine the relationship between Social Phobia and Adult Attention Deficit and Hyperactivity Disorder. The sample of the research consists of 200 volunteer participants randomly selected from 102 students and 98 male adults participating in the study between the ages of 18-27 of Üsküdar University students. Sociodemographic Data Form, Liebowitz Social Anxiety Scale (KBÖ), Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale (KBÖ) were administered to participants Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale (KBÖ) were administered to participants. The acquired data was transferred to the computer environment and was analyzed with theMan Whitney U, the Kruskall Wallis and the Spearman's rho correlation methods trough SPSS. Descriptive and comparative research methods have been used in the study. As a result of the analyzes made, there was a positive positive correlation between social phobia and adult attention deficit and hyperactivity. A statistically significant positive correlation between alcohol / substance abuse and the presence of the diagnosed psychological condition was found at the point of relation to the sociodemographic characteristics of these two disorders. The relationship between these two disorders and gender is that the level of related disorders is higher in men than in women. As for the results of the study, it is recommended to examine the association of Attention Deficit Hyperactivity Disorder(ADHD) in subjects who are diagnosed with social anxiety and to expand researches on this subject.