Üniversite öğrencilerinde ilişki bağımlılığı ile Allah merkezlilik ve başkası merkezli dışsallık arasındaki ilişki
Investigating the relationship among college student's codependency with Allah centeredness and others centered externality
  1. Tez No: 676289
  2. Yazar: BÜŞRA NUR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT HOROZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
İlişki bağımlılığı, başkası merkezli dışsallık ve Allah merkezlilik arasındaki ilişkiyi konu edinen bu çalışmanın temel amacı, ilişki bağımlılığının başkası merkezli dışsallık ve Allah merkezlilik ile ilişkisinin üniversite öğrencilerindeki örüntüsünü incelemektir. Bununla birlikte araştırmada üniversite öğrencilerinin psikososyodemografik değişkenlere (sosyodemografik; aile, istismar; partner ve arkadaşlık ilişkileri, psikolojik durum ve din ile ilgili) göre ilişki bağımlılığı, başkası merkezli dışsallık ve Allah merkezlilik düzeylerinin farklılık gösterip göstermediği de tetkik edilmiştir. Araştırma, ilişkisel araştırma yöntemlerinden korelasyonel model kullanılarak tasarlanmış ve kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinde bulunan üniversitelerde, 2020 -2021 eğitim ve öğretim yılında öğrenim görmekte olan toplam 660 (Erkek: %30,9, Kadın: %69,1) üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesi için hazırlanan anket formunda,“Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu”na,“Psikososyodemografik Bilgi Formu”na,“Eş Bağımlılık Belirleme Ölçeği”ne (EşBBÖ),“Başkası Merkezli Dışsallık Ölçeği”(BMDÖ)“Allah Merkezlilik Ölçeği”ne (AMÖ) yer verilmiştir. Araştırma sonunda üniversite öğrencilerinin ilişki bağımlılığı, başkası merkezli dışsallık ve Allah merkezlilik düzeylerinin psikososyodemografik değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Başkası merkezli dışsallık arttıkça ilişki bağımlılığı düzeyinin arttığı, Allah merkezlilik düzeyi arttıkça ilişki bağımlılığı düzeyinin azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, which focuses on the relation between codependency, others centered externality, and Allah centeredness (religiosity), is to investigate the pattern of codependency with others centered externality and Allah centeredness in university students. Also, in this study, it was also aimed to investigate whether levels of codependency, other centered externality, and Allah centeredness of university students differs in terms of psychosociodemografic variables which are sociodemographic, family, abuse; friendship and dating, psychological status, and religion. This research which designed with correlational model, consists of 660 (male: 30.9%, female: 69.1%) students studying in universities located in seven geographical regions of Turkey at the 2020-2021 academic year and consitituted by the using convenience sampling method. In the survey form prepared for obtaining research data;“Informed Consent Form”,“Psychosociodemographic Information Form”,“Codependency Assessment Tool”(CODAT),“Other Centered Externality Scale”(OCES), and“Scale of Allah Centeredness”(SAC) is included. According to the results of research; codependency with others centered externality and Allah centeredness of university students differ significantly in terms of psychosociodemografic variables. It was found that a positively significant relationship between the levels of codependency and other-centered externality of university students, while a negatively significant relationship between the level of codependecy and Allah centeredness.