Some observations regarding financial reporting, financial performance and portfolio optimization of major upstream IFRS petroleum companies
UFRS'ye göre raporlama yapan büyük boy petrol üretim şirketlerinde finansal raporlamaya, finansal performansa ve portföy optimizasyonuna ilişkin bazı gözlemler
  1. Tez No: 515228
  2. Yazar: ZAIDON ADEL ABOOD AL-DULAMY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, petrol üretim şirketlerinde finansal raporlamaya, finansal performansa ve portföy optimizasyonuna ilişkin bazı gözlemlere odaklanmıştır. Araştırmanın örneklemi, satış hasılatı kısıtı çerçevesinde raporlamasını Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına (UFRS) göre yapan büyük boy petrol üretim şirketlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın bulguları, frekans dağılımları yöntemi, finansal oranlar ve uygun tablolama fonksiyonları kullanılarak elde edilmiştir. Finansal raporlama açısından, bulgular (1) büyük boy petrol üretim şirketlerinin büyük bölümünün finansal tablolarını UFRS uyarınca hazırladığını, (2) UMS 1, UMS 2, UMS 7, UMS 16, UMS 38, UMS 40 standartları açısından şirketler tarafından benimsenen seçimlik muhasebe politikalarında genel olarak bir çeşitlilik olduğunu ve (3) UFRS'ye göre raporlama yapan büyük boy petrol üretim şirketlerinin petrol araştırma ve değerlendirme harcamalarını Başarılı Sonuç yöntemine göre raporlamaya eğilimli olduğunu göstermektedir. Finansal performans analizi açısından, bulgular borsaya kote olup UFRS'ye göre raporlama yapan petrol şirketlerinin karlı olduğunu ve 2014 yılından 2015'e likiditelerinin genel olarak arttığını ancak likidite üzerinde baskı yaratabilecek kısa vadeli borçların yönetilmesinde ihtiyatlı olmaları gerektiğini göstermektedir. Portföy optimizasyonu açısından, bu araştırma büyük boy borsaya kote ve UFRS'ye göre raporlama yapan petrol şirketlerinin hisselerinin beklenen getirileri ve risklerini asgari risk ve azami getiri amacıyla farklı portföy senaryoları vii oluşturarak gözlemlemiştir. Yatırımcının tercihi ve risk toleransı amacıyla finansal oranları ve özellikle karlılık oranlarını kullanan Jurkowski & Daly (2015)'e ait önceki çalışma ile karşılaştırıldığında, bu araştırma petrol şirketlerinin hisselerine yapılacak yatırım açısından yatırımcının tercihi ve risk toleransı için gerekli makul bilginin finansal oranların farklı portföy senaryoları ile desteklenmesi ile sağlanabileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on some observations regarding upstream petroleum companies in terms of financial reporting, financial performance and portfolio optimization. The sample of this research is made up of upstream petroleum companies whose financial reporting is based on International Financial Reporting Standards (IFRS) within the framework of the sales revenue constraint. The findings of this research were collected using frequency distribution method, financial ratios and appropriate spreadsheet functions. From the perspective of financial reporting, findings show that (1) the majority of the major upstream petroleum companies prepare their financial statements in accordance with IFRS; (2) there is a diversification of accounting policy choices adopted by these companies regarding IAS 1, IAS 2, IAS 7, IAS 16, IAS 38, IAS 40 in the general context; and (3) this research indicates that major IFRS petroleum companies are inclined to report their exploration and evaluation expenditures using Successful Efforts method. From the perspective of the financial performance analysis, findings show that quoted IFRS petroleum companies are profitable and they generally improved their liquidity from 2014 to 2015 but they should be prudent in managing their short-term liabilities which may create pressure on the liquidity. From the perspective of portfolio optimization, this research observed expected returns and risks of shares of major quoted IFRS petroleum companies should be observed by different portfolio scenarios for the purpose of risk minimization and return maximization. Compared to the prior of research of Jurkowski & Daly (2015) which uses financial ratios and particularly profitability v ratios for the purpose of investor's preference and risk tolerance, this research proposes that reasonable information that is required for investor's preference and risk tolerance is expected to be provided through financial ratios supported by different portfolio scenarios when investing into shares of petroleum companies.