Toplam kalite yönetimi ile çalışan memnuniyeti ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Devlet ve özel hastane örneği
The relationship between total quality management and employee satisfaction and organizational commitment: State and private hospital sample
  1. Tez No: 515227
  2. Yazar: NESRİN DOLAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AKÇAY KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yapılan çalışmada bir devlet hastanesi ve bir özel hastanedeki TKY uygulamaları ile bu hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarının memnuniyet düzeyleri ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda özel hastanede çalışan 152 sağlık çalışanı ve devlet hastanesinde çalışan 151 sağlık çalışanı olmak üzere toplam 303 kişiye yüz yüze anket uygulanmıştır. Çalışmada katılımcılardan veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Toplam Kalite Yönetim Tutum Ölçeği, Çalışan Memnuniyeti Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. SPSS 22.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilen analizlerde yüzde ve frekans dağılımları, bağımsız örneklem t-testi, Tek Yönlü ANOVA testi, Pearson korelasyon ve Kolmogorov-Smirnov testlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of TQM on employee satisfaction and organizational commitment of the health workers practices in a state hospital and a private hospital. Through this purpose, a total of 303 face-to-face surveys were conducted, including 152 health workers working in private hospitals and 151 health workers working in state hospitals. Personal Information Form, Total Quality Management Attitude Scale, Employee Satisfaction Scale and Organizational Commitment Scale were used to collect data from the participants. Percentage and frequency distributions, independent sample t-test, one-way ANOVA test, Pearson correlation and Kolmogorov-Smirnov tests were used for analysis, using by SPSS 22.0 package program.