Hemşirelerin hemşirelik faaliyetleri ve çalışma ortamının yalınlaştırılmasına ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the views from the nurses concerning nursing activities and making work environment lean
- Tez No: 515232
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, hemşirelik faaliyetlerine ilişkin süreçlerin ve çalışma ortamının yalınlaştırılmasına ilişkin hemşirelerin görüşlerini değerlendirilmek amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Artvin ili Kamu Hastaneler Birliğine bağlı 6 devlet hastanesinde çalışan toplam 250 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimi yapılmayarak evrene ulaşılmaya çalışılmıştır. Veriler, hemşirelerin demografik özelliklerini içeren bilgi formu ve hemşirelik faaliyetlerini içeren süreçlerin yalınlaştırılmasına ilişkin sorulardan oluşan anket formu ile toplanmış, sayı, yüzde ve ki-kare testleri ile değerlendirilmiştir. Bulgulara göre hemşirelerin %46.1'i çalıştıkları birimin kısmen yalınlaşmaya ihtiyacı olduğunu belirtmiştir. Lisans/lisansüstü eğitime sahip hemşireler bu görüşü daha fazla desteklemişlerdir (p=0.034). Bununla birlikte hasta kabul sürecinde hemşirelerin %21.3'ü hastaların eşyalarının teslim alınmasına, %15.9'u hasta taburculuk sürecinde taburculuk ve eğitim formlarının doldurulmasına, %16.4'ü ölen hastanın hazırlığı sürecinde mavi kod bildirim formlarının çoğaltılması ve dağıtımına, %10.9'u günlük hemşirelik iş akışı içinde akşam nöbeti için tedavilerinin ve gözlem formlarının hazırlanmasına ilişkin faaliyetleri öncelikli olarak gereksiz bulmuşlardır. Yine %13.5'i laboratuvar, %20.8'i görüntüleme ve %7.7'si kan merkezi süreçlerinde istemlerin kendileri tarafından sisteme girilmesi, %14.3'ü eczane sürecinde tüm hasta dosyalarının eczaneye gönderilmesi, %9.4'ü ameliyata giden hasta sürecinde bölgesinin tıraşı ve kontrolü, %7.8'i ameliyattan gelen hasta sürecinde hemşire/yardımcı personelin hastayı ameliyathaneden teslim almasına yönelik faaliyetleri gereksiz görmüşlerdir. Ayrıca hemşireler kullandıkları hastanenin fiziksel ortamına yönelik gereksiz donanım ve düzen olduğunu belirtmişlerdir. Sonuç olarak hemşirelerin hasta kabul, taburculuk, ölen hasta, günlük iş akışı, laboratuvar, görüntüleme, kan merkezi, eczane, ameliyata giden ve gelen hastalara ilişkin faaliyetlerini kapsayan süreçlerde gereksiz faaliyetler saptanmıştır. Bu saptanan faaliyetler elenerek, bu hemşirelik süreçlerinde yalınlaşma sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study has been planned to evaluate the views of the nurses related to the processes nursing activities and work environment lean. Target population of the study is made up of totally 250 nurses working at six public hospitals associative with Public Hospitals Association in province of Artvin. The population has been tried to reach without making sampling choice in the study. The data have been collected through the verse form consisting of the nurses' demographic features and the survey consisting of questions related to the making the processes containing nursing activities lean and then have been evaluated via number, percent and chi-square tests. According to the findings, %46.1of the nurses has stated that the unit where they work needs to be made lean partly. The nurses with graduate/post graduate degree have supported this view more (p=0.034). Apart from this, all of them, %21.3 found accepting the belongings of patients during patient admission, %15.9 found the filling of patient discharge form and training form during discharging process, %16.4 found copying and distributing of notification form with blue code during preparation of patients who passed away, %10.9 found the activities regarding the preparation of treatment and monitoring forms for the night duty within the daily nursing activities unnecessary firstly. Similarly, %13.5 during laboratory, %20.8 during monitoring and %7.7 during blood centre found the entering of claims by themselves into the system, %7.7 found the sending all patient files to the pharmacy in the process of pharmacy, %9.4 found shaving and controlling of the operation part during on way to operation, %7.8 found the receiving of the patient from operating room by nurse or assisting staff in the course of patient coming from operation unnecessary. Moreover, they have stated that the physical environment of the hospitals in which they work lacks equipment and tidiness. In conclusion, the unnecessary nurses' activities in the processes concerning patient admission, discharging, patient who has passed away, daily work, laboratory, monitoring, blood centre, pharmacy, patient taken to the operation and received from there, have been determined. Making these nursing processes lean could be achieved by eliminating these activities identified.