The transformation of Turkish foreign policy towards Iraq under Ahmet Davutoglu
Ahmet Davutoğlu döneminden itibaren; Türkiye'nin Irak dış politikasındaki dönüşüm
- Tez No: 515231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN MÜSLİM CEMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde“Ahmet Davutoğlu döneminden itibaren Türkiye'nin Irak'a yönelik dış politikası neden ve ne yönde değişti?”Bununla beraber, Türkiye Irak'taki nüfuzunu arttırmak için, bu konuda proaktif bir politika izlemeye başladı. Bu konuyu, tarihsel olarak açıklamaya çalışacağım. Özellikle, Türkiye'nin Irak politikasında siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel olarak bir dönüşüm yaşandı. Bununla birlikte, Ahmet Davutoğlu'nun dış politika stratejisinin başarısız olmasından ötürü; Ahmet Davutoğlu Başbakanlık görevinden ayrıldı. Çünkü Ahmet Davutoğlu, bu konuda bazı faktörleri iyi değerlendiremedi. Bilindiği üzere; Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu aynı ideolojik görüşe sahiptir. Sonuç olarak; Bu tezde Türkiye'nin Irak dış politikasını açıklarken Klasik Realizm isimli siyasi düşünce yaklaşımını temel alacağım. Hans.J. Morgenthau, realist yaklaşımı ve siyasi realizmi altı temel prensiple tanımlamaktadır. Bununla beraber, Davutoğlu Dışişleri Bakanlığı görevini 2009 yılında geldi. Kendisi“Komşularla sıfır sorun politikası”ve“ çok boyutlu dış politika”anlayışlarını benimsedi. Bu yüzden, Türkiye diğer ülkelerden siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel alanlarda daha güçlü olmak istedi.
Özet (Çeviri)
I will answer the question“ What are the reasons The Transformation of Turkish Foreign Policy Towards Iraq Under Ahmet Davutoğlu?”in this thesis. Turkey started to follow proactive foreign policy to increase it's influence in Iraq. I will try to explain historically on this issue. Especially, Turkey's Iraq policy transformed politically, economically, militarily and culturally. However, Ahmet Davutoğlu left form his duty to have failed on the Iraq policy. Because he wasn't analysed the some factors on this issue. He has same ideology ideology with Recep Tayyip Erdoğan. As a result; I will use Classical Realism in this thesis Morghenthau determined six fundememtal six principles of the realist approach and political realism. Ahmet Davutoğlu became of Minister of Foreign Affairs in 2009. He adopted“ Zero problem with neighbors.”and "multi-dimensional foreign policy Therefore, he wanted Turkey more powerful in politics, economics, military and culture than the other countries.