İleri evre kalp yetmezliği hastalarında 1 yıllık sağ kalımı öngörmede 6 dk yürüme mesafesi, plazma Pro-BNP düzeyleri ve ekokardiyografi
Six minutes walking distance, plasma Pro-BNP levels and echocardiography in predicting one year survival in patients with advanced stage heart failure
  1. Tez No: 515251
  2. Yazar: ALİ OSMAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UYGAR ÇAĞDAŞ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Kalp yetmezliğinin prognozunu ve hastalığın şiddetini ortaya koyabilecek mükemmel bir ekokardiyografik ölçüm bulunmamaktadır. Biz çalışmamızda sol ventrikül fonksiyonlarının ve prognozun yeni göstergesi olabilecek sol ventrikül çıkış yolu ortalama sistolik hızlanma(LVOTacc), sol ventrikül–sol atriyum arası ortalama ve pik sistolik basınç farklarının (Pmeandiff ve Pmaxdiff) ve total dp/dt'nin sağ kalım üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışma retrospektif olup 2016-2017 yılları arasında mitral anüloplasti veya CRT için değerlendirilmek üzere kliniğimize yatırılmış 65 kalp yetmezliği hastasının dosya ve ekokardiyografi görüntülerinin incelenmesi suretiyle yapılmıştır. 6 dk yürüme testi, biyokimyasal parametreler ve ekokardiyografi kayıtlarından ölçümler yapılarak kaydedilmiştir. Hastane kayıt sistemi üzerinden SGK kayıtlarından ölen ve yaşayan hastalar tespit edilmiştir. Muayene ve ölüm zamanı arasında geçen süreler hesaplanarak kaydedilmiştir. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarıldı. IBM SPSS for WindowsVersion 23.0 paket programı ile istatistiksel analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: There is no perfect echocardiographic measurement to define prognosis of heart failure and severity of the disease. In this study, we purposed to research effects of mean systolic acceleration of left ventricular outflow tract (LVOTacc) which can be new indicators for left ventricle functions and prognosis, mean and peak systolic pressure differences between left ventricle and left atrium (Pmeandiff and Pmaxdiff) and total dp/dt on survival. Method: This retrospective research was conducted with patient files and echocardiographic images of 65 heart failure patients who had been hospitalized in 2016-2017 in order to evaluate for Mitral annuloplasty or CRT. Six minutes' walk test was recorded with biochemical parameters and measurements from echocardiography records. Dead and living patients were determined with records of Social security institution via hospital information system. Time intervals between medical exam and time of death were calculated and recorded. Acquired data was transferred to computer. Statistical analysis was conducted with IBM SPSS for Windows Version 23.0 program.