Sağ internal juguler ven distansibilite indeksinin sistolik basınç değişimi ve nabız basıncı değişimi ile korelasyonu
Correlation of right internal jugular ven distancibilityindex with sistolic pressure variation and pulse pressure variation
  1. Tez No: 623536
  2. Yazar: MUSTAFA KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada sağ internal juguler ven distansibilite indeksinin hastaların sıvı durumu değerlendirmesinde kullanılabilirliğini belirlemeyi amaçladık. Yöntem: Bu çalışmaya, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel cerrahi kliniği tarafından supin nötral pozisyonda, total gastrektomi ve subtotal gastrektomi yapılan hastalar dahil edildi. Hastaların baş yüksekliği 15° olarak ayarlandı. Hastaların ASA (American Society of Anaesthesiologists) sınıflaması I-II-III yaşları 18-65 arasında yazılı onamları alınan, preoperatif açlık süresi yaklaşık 10 saat olanlar değerlendirmeye dahil edildi. Hastalara invaziv arter monitörizasyonu yapıldı. 8 mg/kg tidal volum ile mekanik ventile edilen 96 hasta belirlendi. SPV (sistolik basıç değişimi), PPV (nabız basıncı değişimi), sağ internal juguler ven inspiryum çapı (dİ), sağ internal juguler ven ekspiryum çapı (dE) ölçülerek verileri kaydedildi. Sağ internal juguler ven distansibilite indeksi (SİJV-Dİ) =(dİ-dE)/[(dİ+dE)/2 ]×100 formülü kullanılarak hesaplandı; SİJV-Dİʼnin SPV ve PPV verileri ile koralasyonu incelendi. Bulgular: SİJV-Dİ ile PPV arasında pozitif yönlü güçlü korelasyon mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aim : In this study, we aimed to determine the usability of the right internal jugular vein disability index in the evaluation of patients' fluid status. Metod : Patients who underwent total gastrectomy and subtotal gastrectomy in the supine neutral position by Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty General Surgery Clinic were included in this study. The head height of the patients was adjusted as 15 °. Patients with ASA (American Society of Anesthesiologists) classification I-II-III ages between 18-65 years, with preoperative fasting period of approximately 10 hours were included in the evaluation. Invasive artery monitoring was performed on the patients. 96 patients who were mechanically ventilated with 8 mg / kg tidal volume were determined. Data were recorded by measuring SPV (systolic pressure change), PPV (pulse pressure change), right internal jugular vein inspiratory diameter (di), right internal jugular vein expiratory diameter (dE). The right internal jugular vein disability index was calculated using the formula (RIJV-DI) = (di-dE) / [(di + dE) / 2] × 100; Correlation of RIJV-DI with SPV and PPV data was examined. Results: There was a strong positive correlation between RIJV-DI and PPV.