Koroner baypas cerrahisi sonrası yoğun bakım ünitesinde kalma süresinin hastanın morbiditesi üzerine etkisinin retrosepektif olarak araştırılması
  1. Tez No: 515256
  2. Yazar: ÖZGÜR AYKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN SAVAŞ ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
GİRİŞ: İlk kez 1967 yılında safen ven greft ile koroner bypass operasyonu uygulanmasından sonra iskemik kalp hastalıklarının tedavisinde bypass cerrahisi önemli bir yeri vardır. Bu cerrahi ideal hastalarda uygun koşullarda yapıldığında düşük morbidite ve mortalite oranlarıyla gerçekleştirilebilmektedir. Kalp cerrahisinden sonra preoperatif, operatif ve yoğun bakım dönemini de içeren peroperatif bazı faktörler mortalite ve morbidite oranlarını arttırabilmektedir. Ancak ideal yoğun bakım süresinin ne olması gerektiğine dair çalışmalar kısıtlıdır. AMAÇ: Bu çalışmadaki amaç kalp cerrahisi uygulanan hastaların yoğun bakım süresinin bir gün olmasıyla iki gün olmasının benzer hasta grupları arasında postoperatif sonuçlar açısından bir fark oluşturup oluşturmadığının araştırılmasıdır. YÖNTEM: Kalp Damar Cerrahisi kliniği'nde 1 Ekim 2016- 1 Nisan 2017 tarihleri arasında KABG ameliyatı yapılmış 80 hastanın dosyası retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar YBÜ'de kalış süresine göre YBÜ'de 1 gün kalan hastalar Grup 1ve YBÜ'de 2 gün kalan hastalar Grup 2 olmak üzere 40'ar kişilik iki gruba ayrılmıştır. Hastalara ait demografik, preoperatif, intraoperatif ve postoperatif veriler incelenmiştir. Verilerin analizi SPSS 15.0 paket programı ile yapılmıştır. Verilerin tanımlanmasında sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. Sürekli, değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda kesikli değişkenler için kikare veya fishers exact testi, sürekli değişkenler için ise T testi veya Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
İNTRODUCTİON: Bypass surgery has an important role in the treatment of ischemic heart diseases since first coronary bypass operation with saphenous vein graft in 1967. CABG can be performed with low morbidity and mortality rates under appropriate conditions in ideal patients. Some perioperative factors, including preoperative, operative and intensive care, may increase mortality and morbidity rates after cardiac surgery. However, studies on how long the ideal intensive care unit stay should take are few. OBJECTIVE: The aim of this study was to investigate whether there was a difference in the postoperative outcomes between patients undergoing similar cardiac surgery but different ICU length of stay. METHOD: A retrospective study of 80 patients with CABG surgery between October 1, 2016 and April 1, 2017 was performed. Patients were divided into two groups according to the length of stay in ICU. The patients who stayed in the ICU one day were named Group 1 and the patients who stayed in the ICU for 2 days were named Group 2. There were 40 patients in both groups. Demographic, preoperative, intraoperative and postoperative data of the patients were analyzed. Analysis of the data was done with SPSS 15.0 package program. Numbers, percentages, mean and standard deviation values are used to identify the data. Normal distribution of continuous variables was assessed by the Kolmogorov Smirnov test. Chi-square or Fisher's exact tests were used for intermittent variables and T-test or Mann-Whitney U test for continuous variables in the intergroup comparisons.