Transtibial ve anatomik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonlarında tünel genişlemelerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
- Tez No: 515257
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN BEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖÇB rekonstrüksiyon ameliyatları sonrasında görülen tünel genişlemesi olumsuz klinik sonuçları henüz net olarak bilinmese de revizyon ameliyatlarında bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca tünel genişlemesinin greft instabilitesini öngören bir faktör olduğu söylenmektedir. Tünel genişlemesine neden olan bir çok faktör bulunmaktadır. Tünellerin açılma teknikleri de bu faktörlerden biridir. ÖÇB anatomisine en yakın rekonstrüksiyonu sağlayan, uzun dönem klinik sonuçları en iyi ve en az yan etkiye sahip ideal teknik hala araştırma konusudur. Biz Ocak 2013 – Aralık 2016 tarihleri arasında anatomik (AA) ve transtibial (TT) teknikle yapılan ÖÇB rekonstrüksiyonlarında tünel genişlemelerini retrospektif olarak karşılaştırdık. Hastaların ameliyat sonrası ilk gün ve son kontrol muayenesinde çekilen radyografileri, ameliyat öncesi ve son kontrolde yapılan IKDC, Lysholm, Cincinnati ve Tegner Aktivite skorlamaları değerlendirildi. Radyolojik değerlendirmede femoral tünelin AP grafide, tibial tünelin eklem çıkışı ve en geniş yerinin AP ve yan grafilerde ve tibial tünel girişinin yan grafisindeki genişlemeler TT grupta AA gruba göre daha fazla bulundu. Bu artış istatistiksel olarak anlamlı idi. Her iki grupta yapılan klinik skorlamalarda istatistiksel olarak anlamlı artış bulundu. Ancak artışın gruplarası karşılaştırmasında anlamlı fark yoktu. AA teknikle yapılan ameliyatlarda asıl anatomiye daha yakın bir rekonstrüksiyon sağlanmakta böylece greft ve tünellere uygulanan kuvvet daha az olmaktadır. İki tekniğin tünel genişlemesi üzerine erken dönem sonuçlarını karşılaştırdığımız çalışmamızda radyolojik olarak farklılık mevcutken, bu farklılık klinik skorlamalara yansımamıştır.
Özet (Çeviri)
Tunnel enlargement, despite its negative clinical results are unknown, after ACL reconstruction surgery is a big problem when revision surgery is needed. Furthermore it is said that tunnel enlargement is a predictive factor for graft instability. There are some factors cause tunnel enlargement. Surgical procedure to open graft tunnel is one of them. Optimal surgical procedure providing original ACL anatomy, best long term clinical result and that has minimal reverse effect is being investigated. In this study, we retrospectively compared tunnel enlargement in arthroscopic ACL reconstruction with anatomic (AA) and transtibial (TT) technique from January 2013 to December 2016. Assessment was based on radiographs taken immediatley postoperatively and at the last follow up. Patients evaluated subjectively by the IKDC, Lysholm, Cincinnati and Tegner Activity Scores preoperative and in the last control. Analyzing the results of the study we concluded that tunnel enlargement is statistically significant at TT group than AA group, on femoral tunnel's AP, tibial tunnel's joint output and the widest section's AP and lateral and tibial tunnel entries' lateral radiographies. Increasing at the clinical scores between pre and postoperatively were statistically significant in both groups. However raising on the results of clinical scores between two groups were not statistically significant. In AA surgical procedure optimal ACL anatomy could be obtained than TT procedure. So the force which is applied to graft and bone tunnels are lesser. When compared early results of two technics on tunnel enlargement, a difference was detected in the radiologic analysis but this has not affected the clinical scores.