Koroner arter bypass cerrahisinde pompa başlangıç solüsyonu olarak kristalloid ve kolloidlerin karşılaştırılması
Comparison of crystalloid and colloids as prime solution in coronary arter bypass surgery
  1. Tez No: 515293
  2. Yazar: RESUL ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kardiyopulmoner bypass (KPB) esnasında başlangıç solüsyonu olarak çeşitli kristalloid ve kolloidler kullanılmaktadır. Çalışmamızda başlangıç solüsyonu olarak kullanılan kristalloid ve kolloidlerin hemodinamik ve biyokimyasal etkilerini intraoperatif ve postoperatif dönemde karşılaştırdık. Hastalar randomize olarak; ringer solüsyonu kullanılan Grup I (n=30), ve % 6 HES 130/0,4 (Voluven, Fresenius) kullanılan Grup II (n=30), %4 gelofusine (GELOFUSİNE, B.Braun) kullanılan Grup III (n=30) şeklinde 3 gruba ayrıldı. Her üç grup hastada da, anestezi indüksiyonu sonrası , KPB öncesi , KPB sonrası , postoperatif 1.saat , postoperatif 12.saat ve postoperatif 24.saatte kalp hızı (KH), sistolik arter basıncı (SAB) , diyastolik arter basıncı (DAB) ölçümleri yapılarak kaydedildi. Hemogram, kan şekeri, üre, kreatinin, albümin, ALT, AST düzeyleri takip edildi. Ayrıca KPB süreleri, operasyon süresi, intraoperatif ve postoperatif sıvı ve kan gereksinimleri ile kanama ve idrar miktarları kaydedildi. Yapılan istatistiksel çalışmada gruplar arasında demografik veriler, cross süresi, baypas süresi, operasyon süresi, KH, DAB, kanama ve diürez miktarları, intropertaif ve postoperatif sıvı ve kan replasmanları, biyokimya parametreleri arasında anlamlı fark bulunmadı. Grup I 'deki hastaların Postop 1.saat SAB ortalamaları (120,400 ± 17,539), Grup II (130,533 ± 14,569) ve Grup III 'deki (128,667 ± 16,242) hastaların Postop 1.saat SAB ortalamalarından düşüktü (p=0,040).
Özet (Çeviri)
Various crystalloids and colloids are used as prime solution during cardiopulmonary bypass (CPB). We compared intraoperative and postoperative hemodynamic and biochemical effects of crystalloids and colloids used as prime solution in our study. The patients were randomized; Group I (n = 30) using ringer solution and Group II (n = 30) using 6 % HES 130 / 0,4 (Voluven, Fresenius) and Group III (n = 30) using 4% gelofusine (GELOFUSINE, 30). In all groups, heart rate (HR), systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP) measurements after anesthesia induction, before CPB, after CPB, postoperative 1th hour, postoperative 12th hour and postoperative 24th hour recorded. Hemogram, glucose, urea, creatinine, albumin, ALT, AST levels were followed. In addition, CPB durations, duration of operation, intraoperative and postoperative fluid and blood requirements, and hemorrhage and diuresis amounts were recorded. There was no statistically significant difference between the groups in demographic data, crossing time, bypass time, operation time, HR, DAP, hemorrhage and diuresis amounts, intropertive and postoperative fluid and blood replications, and biochemical parameters. Patients in Group I had a lower postoperative 1th hour SAP (120,400 ± 17,539) than Group II (130,533 ± 14,569) and Group III (128,667 ± 16,242).