Yükseköğretim programları için gerekli öğrenci yeterlilikleri ve yükseköğretime geçiş süreci (öğretim üyelerinin görüşleri)
Admission competencies of students to higher education and acces to higher education (views of academic staff)
  1. Tez No: 51531
  2. Yazar: TANSU KARAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU GÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
BOLUM IV ÖZET, SONUÇLAR VE ÖNERİLER Bu bölümde, araştırmanın özeti, sonuçları ve öneriler yer almaktadır. Özet Bu araştırmada, öğretim üyelerinin yükseköğretime girişte öğrencilerde aradıkları ve gözledikleri yeterlikler ve yükseköğretime geçiş sürecine ilişkin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın yürütülmesinde tarama türünde bir araştırma modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ilinde bulunan kamu üniversitelerinden Ankara ve Gazi Üniversitelerinin Fizik, Kimya ve Biyoloji, Hacettepe Üniversitesi'nin Kimya ve Biyoloji bölümlerinde görevli öğretim üyeleri oluşturmuştur. Araştırmanın yargısal türdeki verilerine ulaşabilmek üzere iki ayrı veri toplama aracı geliştirilmiştir. Araçlardan ilki; öğretim üyelerinin yükseköğretime girişte öğrencilerde aradıkları yeterliklerin önem derecesi ve halen öğrenim gören öğrencilerin çoğunluğunun söz konusu yeterliklere sahip olma düzeyine ilişkin görüşlerini ikincisi ise; yükseköğretime geçiş sürecine ilişkin görüşlerini belirlemek amacı ile hazırlanmıştır. Araştırma için geliştirilen iki araçtan elde edilen bulgular; - Yükseköğretime girişte öğrencilerde aranan yeterliklerin önem derecesi ve öğrencilerin bu yeterliklere sahip olma düzeylerine ilişkin bulgular ve 283284 - Yükseköğretime geçiş sürecine ilişkin bulgular olmak üzere iki ana başlık altında değerlendirilerek yorumlanmış ve aşağıda belirtilen sonuçlar elde edilmiştir. Öğretim üyeleri yükseköğretime girişte; dil becerileri, konu alanları bilgisi, farklı yetenekler, düşünme becerileri, çalışma becerileri, araştırma becerileri, organizasyon becerileri, kişisel özellikler, farklı ilgiler, doğal çevreye karşı tutumlar ve fiziksel etkinlikler kapsamında ele alman yeterliklerin tamamına yakın bir bölümünü çok önemli - önemli; öğrencilerin bu alanda belirlenen yeterliklere sahip olma düzeylerini ise çok yetersiz-yetersiz bulmuşlardır. Öğretim üyelerinin çoğunluğunun düşünceleri aşağıdaki gibi özetlenebilir: Öğretim üyelerinin çoğunluğu; zorunlu eğitimin sekiz yıl olması, iki yıllık meslek yüksekokullarının sayılarını arttırarak lisans programı uygulayan fakülte ve bölümlere olan talebin azaltılması, alanlarında bir yükseköğretim programına Fen lisesi, Anadolu lisesi ve Genel lise mezunlarının başvuru hakkı olması, yerleştirmenin sınav sonuçları ve mezun olunan lise türüne göre yapılması, birinci basamak sınavında sayısal yetenek, matematik, sözel yetenek, fizik, kimya, Türkçe ve biyoloji soruları sorulması, soruların çoktan seçmeli olması ve sınavları ÖSYM'nin düzenlemesi gerektiğini belirtmiştir. Öğretim üyeleri, eğitim sisteminin yükseköğretimin beklentilerine uygun öğrenci yetiştirme durumunu yetersiz bulmuş, yükseköğretime daha nitelikli öğrenciler hazırlanabilmesi için öğretmen niteliklerinin arttırılmasına dönük önlemler alınması gerektiğini ifade etmiştir. Sonuçlar Bu bölümde, yükseköğretime girişte gerekli öğrenci yeterlikleri ve yükseköğretim geçiş süreci ile ilgili sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
298 SUMMARY In this study, the admission competencies of students to higher education sought and observed by academic staff were outlined and their views on access to higher education were tried to determine. The survey approach model was used in this study. The working group was comprised of the academic staff of Physics, Chemistry and Biology departments in University of Ankara and University of Gazi, and also Chemistry and Biology departments of Hacettepe University. Two different data collection instruments were devised to collect the data of the study. The first one aimed to get the views of academic staff on the importance of the admission competencies sought at higher education and the determination of the level of having these competencies by majority of higher education students. The other one head a goal of obtaining the views of academic staff on access to higher education. The data obtained with two different instruments were classified under the following headlines: 1. The admission competencies of students to higher education sought and observed by academic staff, 2. The views of academic staff on access to higher education The interpretation of the results were listed as follows: The academic staff marked the following competencies for admission to higher education as very important and important. However, they found the level of students having these competencies to be inadequate.299 Language skills, knowledge of subject fields, different abilities, thinking skills, study skills, research skills, organization skills, personal characteristics, different interests, attitude toward natural environment and physical activities. The views of the academic staff on access to higher education may be summarised as follows: Duration of the compulsory education should be eight years, the demand to higher education should be decreased, graduates of Science High School, Anadolu High School and General High School should have the application right to their departments, placement should be done according to the results of the examinations and the type of graduated high school, the questions of the examinations should be on the subjects of mathematical and verbal ability, physics, chemistry, Turkish and biology, type of the questions should be multiple choice and the examinations must be organized by ÖSYM (Center of Student Selection and Placement). Moreover, the academic staff found the level of educational system in preparing students for higher education to be inadequate. They suggested that the qualities of teachers should be improved to increase the qualities of students.