Farklı vücut kitle indeksine sahip hastalarda ortodontik diagnozda iki boyutlu fotoğraf ve üç boyutlu yüz taramasının geçerliliği ve karşılaştırılması
Validation and comparison of TWO-dimensional photographs and THREE-dimensional facial scanning in orthodontic diagnosis in patients with different body mass index
  1. Tez No: 795914
  2. Yazar: SELEN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ACAR ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı; farklı vücut kitle indeksine sahip bireylerde akıllı telefon uygulaması ile alınan yüz taramasının geçerliliğinin, direkt antropometrik ölçümler referans alınarak fotografik ölçümler ile karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. YÖNTEM: Çalışmaya katılan 60 bireyin fotoğrafları ve 3D yüz taramaları alınmıştır. Çalışmanın veri kayıtları 2 hafta arayla 3 ziyarette alınmıştır. Yöntemler değerlendirirken, kumpas ile alınan doğrudan antropometrik ölçümler referans olmuştur. Direkt antropometrik ölçümler, 2D ve 3D kayıtlar her ziyarette ve aynı gün içinde alınmıştır. Fotoğraflar, bir tripod kullanılarak sabitlenen profesyonel bir STMY kamera ile aynı mesafede ve aynı aydınlatma altında çekilmiştir. Yüz taramaları, Apple Iphone 11 cihazın ortasına yerleştirildiği bir LED ışık halkasının aydınlatması altında Bellus 3D Face uygulaması ile alınmıştır. Doğrusal ölçümler, fotoğraflar üzerinde Image J programı kullanılarak ve 3D yüz taraması kayıtları Sketch Up yazılımı kullanılarak yapılmıştır. BULGULAR: İki farklı yöntemle alınan doğrusal ölçümler antropometrik ölçümler referans alınarak değerlendirildiğinde, her iki yöntemde de yüksek tekrarlanabilirlik gözlenmiştir. (SKK> 0.75) Farklı VKİ gruplarında, biokülar genişlik (Ex-Ex), labial fissür genişlik (Ch-Ch), burun genişliği (Al-Al) ve yüz alanındaki Sn-Pog dışında kalan tüm ölçümlerin VKİ artmış olan grupta daha yüksek olması istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. SONUÇ: Bellus Face uygulaması tarafından alınan yüz taramaları ortodontik tanı için klinik olarak kabul edilebilir bulunmuştur. 2B fotografik ölçümler, göz, burun ve çevresel bölgede 3B ölçümlere kıyasla daha yüksek farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: The objective of this study; was to compare the validity of face scan measurements taken by Bellus Face App and the 2D photographic measurements with one another and with direct anthropometry in different BMİ groups. METHOD: In this study, 2D photographs and 3D face scans were taken from 60 participiants. The data records of the study were taken during 3 visits with 2 weeks apart. When evaluating the methods, direct anthropometric measurements taken with a caliper were reference. Direct anthropometric measurements, 2D and 3D records are taken within the same day for each visit. The photos were taken at the same distance and under the same lighting as a professional DSLR camera fixed using a tripod. Facial scans are taken with Bellus 3D Face application under the lighting of a LED light ring in which the Apple Iphone 11 is placed in the middle. Linear measurements are made using the Image J program on the photos and 3D face scanning records are uploaded to the Sketch Up software. RESULTS: When linear measurements taken by two different methods reference to anthropometric measurements, high repeatability was observed in both methods. (ICC> 0.75) Between different BMI groups, biocular width (Ex-Ex), labial fissure width (Ch-Ch), alar width (Al-Al) and measurements in the face area was statistically significant except Sn-Pog. CONCLUSION: Face scans captured by Bellus Face App provide clinically acceptable tool for orthodontic diagnosis. 2D photographic measurements showed larger margin errors in eye, nose and circumoral region compare to 3D measurements.