Sosyal medyaya erişimin engellenmesi: İfade özgürlüğü açısından bir değerlendirme
Blocking access to social media: An evaluation from the aspect of freedom of expression
- Tez No: 515344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SÜZGÜN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen sosyal medya ile ifade özgürlüğü ilişkisi üzerinde durulmuştur. Sosyal medya kullanımının sınırlandırılmasının şekli olan erişim engellemenin ifade özgürlüğünün ihlali olduğu iddiasında bulunulmuştur. Bu önermenin doğruluğu tartışılmadan önce ifade özgürlüğü, basın, medya, sosyal medya, erişim engelleme gibi kavramlar ve bu kavramların ifade özgürlüğünü ilgilendiren terim anlamları incelenmiştir. Kavramsal altyapı oluşturulduktan sonra hangi erişim engelleme yöntemlerinin ifade özgürlüğünün ihlali niteliğinde olacağı değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu sonuca ulaşılırken inceleme konusuyla ortak noktaları bulunan“uyar-kaldır yöntemi”,“unutulma hakkı”,“toplumun bekçi köpekliği”gibi kimi kurumlardan bahsedilmiştir. Çalışma boyunca esas araştırma yöntemi olarak belge tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsama dâhil edebileceğimiz mahkeme kararı tarama yoluna da gidilerek mevzuatın uygulanma şeklini görmek amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmanın konusu olan sosyal medyanın internetle olan sıkı ilişkisi ve yine çalışmada bahsi geçen somut erişim engelleme kararlarının gösterilmesi yönünden birçok yerde internet kaynağına yer verilmiştir. Tez konusu itibariyle internet kaynaklarının herhangi bir tez çalışmasından daha fazla olması gerektiği düşünülmüştür. Tezde sonuç olarak erişim engellemenin bazı istisnai durumlar dışında ifade özgürlüğünün ihlali olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle sosyal medya sitelerinin tümünün erişime engellenmesinin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği, alternatif yolların etkin şekilde işletilerek pratik bazı sorunların aşılmasının gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the relationship between freedom of expression and social media, which has become an integral part of daily life. It has been argued that the blocking access which is a way of restriction of social media is a violation of the freedom of expression. Before discussing the correctness of this proposal, the concepts such as freedom of expression, press, media, social media, blocking access and the terms of these concepts which concerns the freedom of expression have been examined. After establishing the conceptual infrastructure, it was assessed which access blocking methods would be a breach of freedom of expression. In the meanwhile, some institutions such as the notice and takedown method, the right to be forgotten, the watchdog duty of the community which all have common points with the subject of examination were mentioned. During he study, document reviewing was used as a main research method. The court decision reviewing method that we can include in the scope of document reviewing was also used for the purpose of seeing how the legislation is implemented. In addition, the internet resources have been included in many places in terms of the close relation of social media which is the subject of the study to the internet and the concrete blocking measures that are mentioned in the study. Because of the subject of the thesis, it is thought that internet resources should be more than average. In the thesis, it has been come to the conclusion that the access blocking is a violation of freedom of expression except in some exceptional cases. In particular, it has been determined that the blocking access to a social media site all at once can not be accepted at all and that some practical problems must be solved by effectively implementing the alternative ways.