Stepping into a new struggle: Low-ses divorced single mothers' experiences in relation to family resources and social policies in Turkey
Yeni bir mücadeleye atılan adım: Düşük sosyo-ekonomik seviyedeki boşanmış bekâr annelerin deneyimlerinin aile kaynakları ve Türkiye'nin sosyal politikaları bakımından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 515349
  2. Yazar: MERVE UMAY KADER
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sosyal politikaların yeterlikleri toplumun en hassas gruplarının temel ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamadığı ölçütü üzerinden tespit edilmektedir. Bu çalışma Türkiye'nin sosyal politikalarının toplumsal cinsiyet rollerini mi yoksa eşitlikçi normları mı esas aldığını ve kadınların kendi özerk hanelerini kurup devam ettirmelerini teşvik edip etmediğini tespit etmek adına devamlı olarak toplumun en hassas gruplarından biri olarak tanımlanan düşük eğitim ve düşük gelire sahip boşanmış bekâr annelerin boşanma öncesi ve sonrasında sahip oldukları kültürel, sosyal ve finansal aile kaynaklarını keşfetmeyi hedeflemiştir. Bu hedef doğrultusunda niteliksel araştırma dizaynını kullanarak Ankara'da ikamet eden ve kendilerine bağımlı en az bir çocuklarıyla beraber yaşayan yirmi boşanmış bekâr anne ile derinlemesine mülakatlar yürütülmüştür. Annelerin yarı-yapılandırılmış mülakat sorularına verdikleri cevaplar Türkiye'nin sosyal politikalarının en hassas sosyal grubun bile asgari geçim şartlarını sürdürebilmesi için son derece yetersiz kaldığını göstermiştir. Annelerin boşanma sonrası dönemde özgürlüğün tadını çıkardıklarını ifade etmelerine, kendi ayakları üzerinde durmayı tercih ettiklerini belirtmelerine ve kendi özerk hanelerine sahip olmayı istemelerine rağmen bu çalışma Türkiye'nin ailecilik temelinde şekillenen sosyal politikalarının anneleri bunları gerçekleştirmekten alıkoyduğunu ve daha da hassas bir durumda olmalarına yol açtığını göstermiştir. Bu bulgular toplumsal cinsiyet perspektifinden ele alınmış sosyal politika yazınını temel alarak tartışılmış, annelerin kendi özerklik algısı ve destek talepleri doğrultusunda sosyal politika önerilerinde bulunulmuştur. Bu öneriler; (1) yasal süreci daha bilgi verici hale getirme, (2) nafaka ve tazminat ödemelerini zorunlu kılma, (3) boşanma sürecinde kadının ve çocuğun güvenliğini sağlama, (4) kamu kreşleri açma, (5) gelir ve iş imkânları sağlama, (6) ve temel gelir ana başlıklarında ele alınmış, boşanmış bekâr anneler ve çocukların hedef grup olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As they are consistently defined as one of the most vulnerable social groups, this study aimed to explore low-educated and low-income divorced single mothers' pre- and post-divorce cultural, social and financial family resources to understand whether Turkey's social policies based on gender egalitarian norms and whether they encourage women to form and maintain an autonomous household. In line with these objectives, by using a qualitative research design, twenty in-depth interviews were conducted with low income divorced single mothers who have at least one dependent child and living in Ankara. Mothers' answers to semi-structured interview questions revealed that Turkey's social policies are highly inadequate even for the most vulnerable social group to be able to maintain a living in minimum standards. Although mothers stated that they enjoy the freedom in the post-divorce period, want to stand on their own feet and to have their own autonomous households, it is found out that familialist nature of Turkey's social policies prevent them from doing so and make them even more vulnerable. Findings are discussed in light of the gender analysis of social policy literature and social policy recommendations are made based on participants' own perception of autonomy and the demands for assistance. At the end, social policy recommendations were to provide; (1) informed legal process, (2) guaranteed alimony and compensation payment, (3) safer litigation process, (4) public childcare facilities, (5) income and job security, (6) basic income by targeting divorced single mothers living with dependent children.