Mutfak personelinin örgütsel bağlılığının işten ayrılma niyetine etkisi: Ankara'daki beş yıldızlı otel işletmelerine yönelik bir araştırma
The effect of organizational commitment of kitchen employees on the intention to leave the job: A study on five-star hotel operations in Ankara
- Tez No: 515382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bir işletmenin varlığını sürdürebilmesi, elinde bulunan kaynakları en verimli biçimde kullanmasına bağlıdır. Otel işletmelerinin en önemli kaynaklarından biri ise bünyesinde bulundurduğu personeldir. İşletmeler için alanında uzmanlaşmış personeli bulmak kadar, bu personelin örgüte devamlılığının sağlanması da oldukça önemli bir husustur. Bu araştırmada; mutfak personelinin örgütsel bağlılığının işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkisi incelenmiştir. Buna ilaveten personelin demografik özellikleri, öğrenim durumu, mutfaktaki pozisyonu, eğitim alanı, gelir düzeyi, meslekteki hizmet yılı ve kurumdaki hizmet yılının işten ayrılma niyetine etkileri araştırılmıştır. Konuyla ilgili alan yazın taranmış ve 2017 yılında Ankara'da faaliyet gösteren 19 adet beş yıldızlı otel işletmesinde çalışan 252 mutfak personeline anket formu uygulanarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 17.0 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçeklerin güvenilirlik ve geçerliliklerine ilişkin gerekli analizler yapılmış ve ölçeklerin güvenilirlik katsayıları Örgütsel Bağlılık Ölçeği için Chronbach α:0,89 ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği için Chronbach α: 0,93 bulunmuştur. Çalışmanın sonraki aşamasında değişkenler arasındaki ilişkinin varlığını belirlemek için korelasyon analizi ve devamında da değişkenler arası ilişkilerin gücünün belirlenebilmesi için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Ankete katılanların algılamalarında farklılık olup olmadığını incelemek üzere grup sayılarına bağlı olarak T Testi veya tek yönlü varyans analizleri (ANOVA) yapılmıştır. Verilerin analizi sonucunda örgütsel bağlılığın alt boyutlarından duygusal bağlılığın işten ayrılma niyetini anlamlı ve negatif yönde, devam bağlılığının ise işten ayrılma niyetini anlamlı ve pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Normatif bağlılık ile işten ayrılma niyeti arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The ability of an entity to survive depends on its ability to use available resources in efficiently. One of the most important resources of the hotel business is the personell it employs. It is also a very important issue for hotels to find employees specialized in their fields, as well as to ensure employee continuity. In this study the relationship between the organizational commitment and the intention to leave the work kitchen employee has been analyzed. In addition, the effects of staff demographic characteristics, education status, kitchen position, education area, income level, years of service in the profession and years of service in their the current place of employment were investigated. The related field was scanned and data was collected via a questionnaire form was applied to 252 kitchen staff working in 19 five-star hotels operating in Ankara throughout the year 2017. The obtained data was analyzed with SPSS 17.0 statistical package program. The reliability and validity of the scales used in the study were analyzed and the reliability coefficients of the scales were found as Chronbach α: 0,89 for Organizational Commitment Scale and Chronbach α: 0,93 for Exit Departance Intensity Scale. In the later phase of the study, a correlation analysis was used to determine the existence of the relationship between variables and then a multiple regression analysis was conducted to determine the power of the inter-variable relationships. T-test or one-way analysis of variance (ANOVA) was performed depending on the group numbers to examine whether the perceptions of the respondents differed. As a result of the analysis of the data, emotional attachment from the sub-dimensions of organizational commitment was found to affect the intention to leave the job in a meaningful and negative direction while continuance commitment affected the intention to leave the work in a meaningful and positive way. There was no significant relationship between normative commitment and intention to leave job.