Müslüman kadınların toplumdaki görünürlüğü; Anader ve Akadder Konya örneği
Muslim women's visibility in the society; Anader and Akadder Konya sample
- Tez No: 515422
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Müslüman kadınların toplumdaki görünürlüğü onların toplumda ne kadar var olduklarını gösteren bir durumdur. Müslüman kadınlara yönelik olumsuz algılar ülkemizde ve dünyada çeşitli sebeplerle devam etmektedir. Bu olumsuz algıların oluşmasındaki sebepler, ülkemizde Konya ile çerçevesinde incelenerek, iki kadın derneğine mensup üyelerin görüşleri alınmıştır. İki kadın derneğindeki üyelere kadınların toplumdaki görünürlüğü engelleyen ve destekleyen sebepler sorulmuştur. Müslüman kadınları toplumdaki konumunu belirleyen ana etmenlerin neler olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The visibility of Muslim women in society is an indication of how much they exist in society. Negative perceptions towards Muslim women are continuing for various reasons in our country and in the world. The reasons of the formation of these negative perceptions were examined in our country within the framework of Konya in our country therefor opinions of the members of the two women's associations were taken. The members of the two women's associations were asked about the causes that support and support and prevent the visibility of women in society. It has been attempted to understand what are the main factors that determine the position of Muslim women in society are.