Sıra bekleme sistemlerinin analizinde simulasyon tekniği ve uygulaması
Simulation techniques in analysis of queuing systems and its application
  1. Tez No: 51544
  2. Yazar: BABAK MALEKGHASEMİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL SARIASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET MALEKGHASEMI, Babak,“Sıra Bekleme Sistemlerinin Analizinde Simulasyon Tekniği ve Uygulaması”, Yüksek lisans tezi, (Danışman: Prof. Dr. Halil SARIASLAN), III, 143 Sayfa Günümüzde dünyanın her yanında optimizasyon ve verimlilik, şirketler için yükselen değerlerdir. Verimlilik analizi, imalat ve hizmet alanlarında büyük önem taşımaktadır. Bir işletmede verimlilik çalışması sırasında, işletmeyi etkileyen bir çok etken göz önüne alınır. İşte bu etkenlerden belki de en önemlisi şirket sistemindeki bekleme sistemleridir. Hatta denebilir ki, beklemek, tüm işletmeleri her yönüyle etkileyen önemli bir sorundur. O halde bu sorunun bilimsel olarak araştırılması ve sıra bekleme sistemlerinin de bu araştırmalar ışığı altında düzenlenmesi gerekir. Amaç her zaman bekleme denen durumu optimum düzeye indirmektir. Böylece işletme, beklemekten doğan zararlardan en az düzeyde etkilenir. İşletmelerdeki sıra bekleme sistemlerinin genelde çok karmaşık bir yapıya sahip olduklarını göz önünde bulundurursak, bu sistemlerin analitik olarak analizi oldukça güç, hatta imkansız görünmektedir. Buna karşın, simulasyon tekniğinin özellikle karmaşık sistemlerin analizinde sağladığı kolaylık, bu tekniğin bir çok alanda kullanılmasına yol açmıştır. Ayrıca simulasyon, genelde bilgisayar teknolojisinin getirdiği avantajlardan yararlandığından, daha da güçlü ve kullanışlı bir alternatif haline gelmiştir. Bekleme sistemlerinin analizinde simulasyon tekniği, tez çalışmamızda teorik ve uygulamalı olarak geniş bir biçimde ele alınmıştır. Teorik bölümde, önce sıra bekleme sistemleri, ardından da simulasyon tekniği incelenmiştir. İncelemelerimizde, kullanılan analiz metodlan üzerinde de durulmuştur. Uygulama bölümünde ise, Mitaş Metal Konstrüksiyon Fabrikasının Bakım-Onarım bölümündeki arızaların bekleme sistemleri, simulasyon tekniği kullanılarak, ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Bunun sonucunda, bakım-onanm atölyesinde bekleme maliyetini minimize edecek çözüm yollan bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MALEKGHASEMI, Babak,“Simulation Techniques in Analysis of Queuing Systems and Its Application”, A thesis for the degree of Master of Business Administration, (Supervisor: Prof. Dr. Halil SARIASLAN), IH, 143 pages Understanding waiting line systems and learning how to manage them is one of the most important areas in operations management. It is basic to creating schedules, job design, inventory levels, and so on. Waiting line problems present both a challenge and frustration to those who try to solve them. The basic objective is to balance the cost of waiting with the cost of adding more resources. For a service system this means that the utilization of a server may be quite low to provide a short waiting time to the customer. Many queuing problems appear simple until an attempt is made to solve them When the situation becomes more complex, when there are multiple phases or where services are performed only in a particular sequence, computer simulation is necessary to obtain the optimal solution. Simulation is being more widely used than ever before because of the tremendous growth in computer power. In this study at the first step, the waiting line systems and simulation techniques were discussed theoretically in a detailed manner. Then we chose the maintenance department of a metal construction factory named“Mitaş”in Ankara-Turkey to be analyzed as a real and complex waiting line system. In order to reach to optimal solution for the problems of the mentioned system, we applied computer simulation techniques.