Ana babaların zihinsel engelli çocuğu eğitme ve tedip (uslandırma) hakkı (Ankara'da iki okulda bir araştırma)
Parents right of correction and educating their mentally handicapped children
- Tez No: 51545
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Psikoloji, Education and Training, Law, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Araştırmada, Türk Medeni Kanunu 'nun ana-taafoalara tanıdığı tedip (uslandırma) hakkı hukuksal ve pslko-sosyal açıdan incelenmiş ve ana-babaların zihinsel engelli çocuklarına uyguladıkları tedip yöntemleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilmiş ve geliştirilen anket çalışma grubu olarak seçilen Ankara Başkent Meslek Okulu ile Çaidaş Eti t im ve Uygulama Okulunda 1994-1995 yılında öğrenim gören öğrencilerin ana-babalarma uygulanmıştır. Araştırmada veriler, frekans, yüzde dağılımları ve ortalama puanlara göre çizelgelendirilerek yorumlanmıştır. Bası delişkenlere göre farklılıkların sınanmasında iee varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan ana-babaların zihi çocuklarını genellikle kabul ettikleri ancak eğitmekte kendilerini yeterli bulmadıkları b Ana-babaların çoğunluğu, zihinsel engelli eğitiminde özdenetime yönelik yöntemleri her disiplin ve bazı özdenetim yöntemlerini uygulamaktadırlar. Fiziksel, psikolojik ve bazı yöntemlerinin çoğunluk tarafından hiç bir zaman bununla birlikte ana-babaların bir kısmının arasıra ve nadiren uyguladığı saptanmıştır. nsel engelli çocuklarını elirlenrniştir. çocukların saman, sözel ise ara sıra sözel disiplin uygulanmadığı, bu yöntemleri Ana-babaların uyguladıkları tedip yöntemleri önern sırasına sokulduğunda ilk sırayı özdenetime yönelik yöntemlerin aldığı, bunu sözel, psikolojik ve fiziksel disiplin yöntemlerinin izlediği belirlenmiştir. Ana-babaların uyguladığı bazı tedip yöntemleri çocuk sayısı, oturulan yer, çocuğun aldığı özel eğitim süresi, cinsiyet ve ek özür değişkenlerine göre anlamlı bir biçimde farklılaşmaktadır. Zihinsel engelli çocukların çocuk istismarı ve ihmali açısından bir risk grubu oluşturmaları nedeniyle güvenliklerinin özel olarak korunması gerekmektedir. Tedip hakkının yasalardan çıkarılarak fiziksel cezaların açıkça yasaklanmasının bu konuda ilk adımı oluşturacağı düşünülmektedir. V
Özet (Çeviri)
210 SUWMAKY The purpose of this study was to examine the applications of parents' correction rights, that is based on Turkish Civil Cade, on mentally handiccapped children. Parents' applications of correction rights were investigated tooth on the toasis of legal and pysco-social aspects. A survey research desing that utilised a quantitative methodology was employed. The subjects of the study were composed of parents of the students who were enrolled in Ankara Başkent Meslek Okulu and Çağdaş Eğitim ve Uygulama Okulu in 1994-1995 academic year. Data was gathered toy use of questionnaire, developed toy the researcher. Descriptive and infrential statistics were utilised in the analysis of the data. SPSS statistical software packet was used in the analysis of the data. Most of the parents accepted their mentaly handicapped children, tout, at the same time they perceived the fact that they were incapatole of educating their children. In order to discipline mentally 'handicapped children, parents always have been using self- control methods all the time. On the other- hand, the verbal discipline method has been used sometimes. Physical, psychological, and some of verbal discipline methods were not used by mast of the subjects. However, these methods were employed rarely or somtimes by some of the parents. Physical, pschological and some of the verbal discipline methods were never used by the majority of the parents On the other hand, some of the parents used these methods somtimes or rarely. Some of the correction rights methods applledtoy parents found statisticaly significant in terms of the number children, residence, the duration of special education, sex of the children, and multiple or mentally handicape. Because of mentally handicapped children are considered as risk group in the abused and neglected children, they should be protected specifically and properly. The findings of this study suggest that the right of correction should be extrocted from legal orders Moreover physical punishments should be declared as illegal.