Hava Harp Okulu öğretim elemanlarının iş doyumu
The Level of job satisfaction of the instructors working at the air force academy
- Tez No: 51546
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLSÜN ATANUR BASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Education and Training, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
BÖLÜM V ÖZET SONUÇ VE ÖNERİLER Özet Bireysel ve toplumsal amaçların gerçekleştirilebilmesi için oluşturulan örgütlerin yaşamlarını ve işlevlerini sürdürmeleri, insan öğesi olmaksızın olası değildir. Örgütte yer alan insan, örgütsel amaçlara sağladığı katkının karşılığı olarak, bireysel gereksinmelerinin doyurulmasını bekler. Örgütün amaçlarını gerçekleştirebilmesi, etkin ve verimli olması, işgörenlerin işlerine güdülenmesi ile olasıdır. Örgütün temel öğesi olan insan, örgüte verdiklerinin karşılığı olarak almayı umduklarının gerçekleşme durumuna bağlı olarak, ya örgüte hizmetini etkili ve verimli olarak sürdürecek, ya da kendisine başka doyum kaynakları arayacaktır. Bu araştırmada bir boyutu incelenen Hava Harp Okulu da, yurt savunması için, Türk Hava Kuvvetlerinin gereksinim duyduğu pilot adayı subayları yetiştiren bir hizmet örgütüdür. Pilot adayı subayların yetiştirilmesinde en önemli görevi üstlenen Hava Harp Okulu Öğretim Elemanlarının, etkili ve verimli çalışmaları, sağlıklı ve başarılı olmaları, örgüte bağlı olmaları ve işlerini sürdürmeleri bu kişilerin gereksinmelerinin karşılanması ile olasıdır. Bu bağlamda araştırmanın genel amacı, Hava Harp Okulu'nda görev yapan Öğretim Elemanlarının iş doyum düzeylerinin saptanmasıdır. Bu genel amaca ulaşmak için şu sorulara yanıt aranmıştır. 9899 1. Hava Harp Okulunda görev yapan öğretim elemanlarının iş doyum düzeyleri rütbe, sınıf, akademik durum, mesleki deneyim, kaynak, ek gelir, cinsiyet, yaş ve medeni durum değişkenlerine göre nedir? Bu değişkenlere göre oluşan alt grupların iş doyum düzeyleri farklılaşmakta mıdır? 2. Hava Harp Okulunda görev yapan öğretim elemanlarının iş doyumu iç etkenler boyutunda rütbe, sınıf, akademik durum, mesleki deneyim, kaynak, ek gelir, cinsiyet, yaş ve medeni durum değişkenlerine göre nedir? Bu değişkenlere göre oluşan alt grupların iş doyum düzeyleri farklılaşmakta mıdır? 3. Hava Harp Okulunda görev yapan öğretim elemanlarının iş doyumu dış etkenler boyutunda rütbe, sınıf, akademik durum, mesleki deneyim, kaynak, ek gelir, cinsiyet, yaş ve medeni durum değişkenlerine göre nedir? Bu değişkenlere göre oluşan alt grupların iş doyum düzeyleri farklılaşmakta mıdır? Bu amaçlara ulaşmak için ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanılan Minnesota İş Doyum Ölçeği (MSQ) kısa formunun kullanılmasına karar verilmiştir. Kullanılan anket iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, deneklerin bazı kişisel ve mesleki bilgilerini içeren kişisel bilgi formu, ikinci bölümde ise, 20 maddeden oluşan Minnesota iş Doyum Ölçeği Kısa Formu yer almıştır. Hazırlanan anket, Hava Harp Okulunda görev yapan öğretim elemanlarına uygulanmış, elde edilen veriler“t”testi ve değişkenlik çözümlemesi (F) ile sınanmıştır. İç ve dış iş doyum etkenleri ve toplam iş doyum düzeyleri bakımından grupların türdeş olup olmadığını saptamak üzere değişim katsayısı (V) bulunmuş; değişkenlerin öncelik sıralaması aritmetik ortalamalarına göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
126 ABSTRACT In this research aimed at determining the level of job satisfaction of the instructors working at the Air Force Academy, the required data were obtained through a questionnaire comprising two parts. The first part of the questionnaire contains personal information while the second part includes Minnesota Job Satisfaction Questionnaire Short Form. The prepared questionnaire was applied tcTthe Air Force Academy instructors. The collected data were analyzed by (t) test and variance analysis. The priorities of the factors related with the levels of job satisfaction were determined according to the arithmetical averages. According to the results of the research, there is no significant difference between the levels of total job satisfaction of the instructors working at the Air Force Academy. However, in terms of interior factors, there is a significant difference between the levels of job satisfaction according to the academic status. Those who are at high academic careers have high level of job satisfaction. In terms of exterior factor job satisfaction levels, there is a significant difference between the rank, professional experience and age variables. Young officers with lower ranks attain higher job satisfaction than the older officers with higher ranks. Job satisfaction decreases as the professional experience increases. The reason of the significant difference found based the age variable is the subjects at the highest age group. The Air Force Academy Instructors' highest satisfaction stems from the moral values whereas their lowest satisfaction stems from their pays.127 Muştu, Mehmet.“Hava Harp Okulu Öğretim Elemanlarının İş Doyumu”, Yüksek Lisans Tezi, (Danışman: Doç.Dr.Gülsün Atanur Başkan), XV, 127 s. Hava Harp Okulunda görev yapan öğretim elemanlarının iş doyum düzeylerini ortaya koymayı amaçlayan bu araştırmada, araştırma amacına ulaşmak için gerekli veriler anket yoluyla, sağlanmıştır. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgiler, ikinci bölümde ise Minnesota İş Doyum Ölçeği Kısa Formu yer almaktadır. Hazırlanan anket Hava" Harp Okulu Öğretim Elemanlarına uygulanmıştır. Elde edilen veriler (t) testi ve varyans analizi ile çözümlenmiştir, iş doyum düzeylerine ilişkin etkenlerin öncelik sıralaması aritmetik ortalamalara göre yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Hava Harp Okulunda görev yapan öğretim elemanlarının toplam iş doyum düzeyleri arasında anlamlı bir fark yoktur. İç etkenler boyutunda, akademik duruma göre iş doyum düzeyleri arasında anlamlı bir fark vardır. Akademik kariyeri yüksek olan işgörenlerin doyum düzeyi de yüksektir. Dış etken iş doyum düzeyleri bakımından rütbe, mesleki deneyim ve yaş değişkenleri arasında anlamlı bir fark vardır. Genç rütbelerdeki subaylar, daha ileri rütbelerdeki üstsubaylara göre, daha yüksek iş doyumu sağlamaktadır. Mesleki deneyim arttıkça iş doyumu düşmektedir. Yaş değişkenine göre bulunan anlamlı farkın kaynağı en yüksek yaş grubunda yer alan deneklerdir. Hava Harp Okulu Öğretim Elemanları en yüksek doyumu ahlaki değer; en düşük doyumu ise ücretten duymaktadır.