Türkiye'de uygulanan vergi politikalarının ekonomi güvenliği açısından değerlendirilmesi
Analyzing tax policies according to economic security of Turkey
- Tez No: 515461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kamu gelirleri içinde en büyük paya sahip kaynak vergilerdir. Verginin kamu hizmetinin finansmanında kullanılması mali amacını yerine getirmektedir. Hedeflenen ekonomik gelişmişlik düzeyine ulaşmak için müdahalede bulunan ve egemenlik gücünü elinde bulunduran devlettir. Bu müdahale ancak etkin ve verimli vergi politikaları ile gerçekleşebilmektedir. Her alanda ki güvenlik de olduğu gibi ekonomi güvenliği alanında da ülkelerin gerekli önlemleri alması dünyadaki ticari yeniliklerle birlikte daha da önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda ekonomi güvenliğini sağlamakta vergi politikaları etkin bir araçtır ve kullanılmaktadır. Bu çalışmada Dünya'da ve Türkiye'de ekonomi güvenliğini etkileyen unsurlar incelenmiştir. Ayrıca, Türk Vergi Sistemi'nde uygulanmakta olan vergi politikalarının önemi de incelenmektedir. Türkiye'de daha güvenli bir ekonomik yapı için uygulanabilecek vergi politikaları hakkında önerilerinde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Taxes have the largest proportion of the public revenue. Using taxes in financing the public service fulfill its primary fiscal purpose. The government holds sovereign power to intervene the economy in order to reach targeted development economic system. This intervention can only be achieved through efficient and efficient tax policies. As in any security fields taking all necessary precautions in a field of economic security for countires become more important along with commercial innovations in the world. In this context, taxation policies are used as an effective instrument to provide economic security. In this study, the factors that affecting economic security in the World and Turkey, as well as the importance of the tax policies that were implemented in the Turkish tax system, are examined. This study gives suggestions about tax policies to have more secure economic sturcture in Turkey.