Sarı Abdullah Efendi, Nasîhatü'l-Mülûk Terğîbün Li-Hüsni's-Sülûk (110a-218b): İnceleme-metin-sözlük-dizin
Sari Abdullah Efendi, Nasihatu'l-Muluk Tergibun Li-Husni's-Suluk (110a-218b): Study-text- dictionary- index
  1. Tez No: 515469
  2. Yazar: FUNDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALİ ESİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 529
Özet
Bu çalışma, XVII. yüzyılda telif edilen Sarı Abdullah Efendi'ye ait Nasîhatü'l-Mülûk Terğîbün Li-Hüsni's-Sülûk adlı eser üzerine hazırlanmıştır. Nasîhâtname türünde yazılmış bu eser, Türk Edebiyatında yazılmış nasîhatnâmeler arasında önemli bir yere sahiptir. Dini tasavvufî bilgi ve öğütler verilen eser, bâblar şeklinde oluşmuş, her bâbda farklı bir konu işlenmiştir. İçerisinde çok fazla âyet, hadîs, Arapça, Farsça manzum ve mensur parçalar bulunmaktadır. Çalışmamız, giriş, üç bölüm, tercümeler, notlar, seçme sözlük ve dizin başlıkları altında ele alınmıştır. Amacımız bu eseri Türk edebiyatı tarihindeki yerine yerleştirmektir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared that Nasihatu'l-Muluk Tergibun Li-Husni's-Suluk which is written by Sarı Abdullah Efendi in XVII century. This work which was written in the type of advice (nasihatname) have importance among the examples written in Turkish literatüre. This work which imform about religious Sufi information and advice was written as chapters format and each chapters express diffirent subject. İt has a lot of versicle, hadith, arabic and persian poetical and prosaic parts. The study is handled under the introduction, three chapters, translations, marks, optional dictionary, index heading headings. Our aim is to place this piece in place of turkish history.