Enflasyonu önleme politikalarının reel etkileri
Real effects of the stabilization policy
  1. Tez No: 51550
  2. Yazar: ANIL GÖKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLSAY KURUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı hiperenflasyon ve kronik enflasyon koşullarında fiyat artışlarının nedenleri, uygulamaya konulan istikrar programlan ve bunların ekonomi üzerindeki etkilerini açıklamaktır. Öncelikle bu konudaki teorik yaklaşımlar, ardından ülke deneyimleri ele alınmıştır. Birinci Bölümde kronik enflasyon ve hiperenflasyon süreçlerinin özellikleri ana hatlarıyla sunulmuştur. Kronik enflasyonun belli bir düzeyde süreklilik kazanması ve hiperenflasyona dönüşmesinin koşullan incelenmiştir. İkinci Bölümde, hiperenflasyonun nedenlerini açıklamaya çalışan teoriler ve hiperenflasyonu önlemeye yönelik istikrar programlannm ortak özellikleri açıklanmıştır. Aynca güvenilirlik, dış desteğin rolü ve istikrara geçişin maliyeti gibi istikrarla ilgili konulara da yer verilmiştir. Hiperenflasyonun Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa'da ve 1980'lerde Bolivya'da ortaya çıkışma neden olan faktörler, uygulanan istikrar programlan ve fiyat istikramla geçişin maliyetleri Üçüncü Bölümün konusunu oluşturmaktadır. Dördüncü Bölümde, kronik enflasyonlu ülkelerde uygulanan istikrar programlan ve bunlann ödemeler dengesi, üretim, toplam talep ve işsizlik oranı üzerindeki etkileri incelenmiştir. İlk olarak daraltıcı para ve maliye politikalanndan oluşan Ortodoks istikrar programlan ele alınmıştır. Ardından heterodoks istikrar programlan ve bunlann etkileri değerlendirilmiştir. Beşinci Bölümde, Ortodoks ve heterodoks istikrar program örnekleri yer almaktadır. İlk olarak 1970'lerde Güney Amerika ülkelerinde uygulan Ortodoks istikrar programlannm enflasyon oranını düşürmedeki etkinlikleri ve reel etkileri sunulmuştur. Ardından 1980'lerde Latin Amerika ülkelerinde heterodoks istikrar programlan incelenmiştir. Altıncı Bölümde, 1990'lar Arjantin deneyiminin farklı özellikleri tartışılmıştır. Arjantin'de kırk yıl boyunca yaşanan yüksek enflasyondan sonra 1989'da hiperenflasyon ortaya çıkmıştır. Ardından enflasyon tek haneli rakamlara mdirilmiştir. Fiyat istikrannın sağlanmasında etkin olan faktörler ve fiyat istikranmn sürdürülebilir olup olmadığı bu bölümün konusunu oluşturmaktadır. Son bölümde, kronik enflasyon ve hiperenflasyon koşullannda uygulanan istikrar programlan ile ilgili genel bir değerlendirme yer almaktadır. 110
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to explain the causes of increasing prices in the conditions of hyperinflation and chronic inflation, and stabilization programs to be applied, and effects of these programs on the economy. First, theoretical approaches about hyperinflation have been examined, then country experiences have been studied. In the First Chapter, characteristics of the chronic inflation and hyperinflation processes have been presented with their main lines. Conditions of inertia, and hyperinflation in chronic inflation have been analysed in this chapter. In the Second Chapter, theories directed to explain the causes of hyperinflation and common characteristics of stabilization programs aimed to remove the hyperinflation have been explained. Moreover, theories about stabilization such as credibility, role of foreign support and cost of transition to stabilization have been examined. Factors which affected the spread of hyperinflation in Europe after the First and Second World Wars and in Bolivia in the 1980's, applied stabilization programs and cost of transition to stabilization are subjects of the Third Chapter. In Chapter Four, the stabilization programs applied on the countries having chronic inflation and the effects of these on inflation, balance of payment, production, demand, unemployment rate have been examined. First of all, the orthodox stabilization programs containing restrictive monetary and fiscal policies have been examined. Then, heterodox stabilization programs aiming to decrease the inflation rate by controlling price and wage, and their effects have been explained. In Chapter Five, the examples of orthodox and heterodox stabilization programs have been presented. Firstly, in Southern Cone Countries on 1970' s, the effectiveness of orthodox stabilization programs on decreasing inflation and their real effects have been examined. Then, the heterodox stabilization programs applied on Latin American Countries on 1980' s have been studied. In Chapter Six, the different properties of Argentine experience on 1990's have been discussed. In Argentina, after high inflation about 40 year, in 1989 the hyperinflation had been experienced. Then, the inflation had been reduced to one digit numbers. The factors which are effective on providing price stabilization and whether it is sustainable or not, are the subject of this chapter. In Chapter Seven, the stabilization programs which are implemented on chronic inflation and hyperinflation conditions have been compared. 109