Öğrenme güçlüğü: Yeni mezun okulöncesi öğretmenlerinin görüşleri
Learning disabilities: Opinions of new graduate pre-school teachers
- Tez No: 515512
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada İstanbul ilinde ikamet eden okulöncesi öğretmenlerinin öğrenme güçlüğüne ilişkin görüşlerini ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik araştırma yöntemi ile desenlenmiştir. Çalışmanın verileri yarı-yapılandırılmış görüşme tekniğine uygun görüşme soruları hazırlanarak gönüllü 10 yeni mezun okulöncesi öğretmeni ile yapılan görüşmeler sonrası elde edilmiştir. Verilerin toplanması sırasında araştırmacı tarafından hazırlanan Katılımcı Bilgi Formu ve 16 sorunun bulunduğu Görüşme Soru Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler tümevarım analiz basamakları kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma bulgularına göre yeni mezun okulöncesi öğretmenlerinin öğrenme güçlüğüne ilişkin var olan bilgilerinin doğru olduğu fakat yeterli bilgiye sahip olmadıkları ortaya çıkmıştır. Okulöncesi öğretmenlerinin öğrenme güçlüğünü erken dönemde fark edebilecek kişiler olduğu göz önüne alındığında var olan doğru bilgilerinin artırılması için öğretmenlere lisans düzeyinde verilen özel eğitim dersinin kapsamı genişletilebilir, öğretmenlere lisans döneminde özel eğitim stajı zorunlu hale getirilebilir. Bu sayede okulöncesi öğretmenlerinin öğrenme güçlüğüne ilişkin bilgilerinin artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the opinions about learning disabilities from newly graduated preschool teachers residing in the city of Istanbul. The research was designed by the phenomenological research method from qualitative research methods. Interview questions appropriate to the semi-structured interview technique of the study were prepared and obtained after interviews with 10 volunteer newly graduated preschool teachers. During the collection of the data, the participant information form prepared by the researcher and the Interview Questionnaire with 16 questions were used. The obtained data were analyzed using inductive analysis steps.According to the findings of the research, it was found that the existing information about the learning disabilities of the newly graduated preschool teachers is correct but not enough. Given the fact that early childhood learners are likely to recognize learning disabilities, the scope of the special education course given at the undergraduate level can be extended and the special training period for the teachers during the undergraduate period can be made compulsory in order to increase the existing information. It is thought that the knowledge about the learning disabilities of the preschool teachers can be increased.