Futbol hakemlerinin durumluk kaygı düzeyleri
State anxiety levels of football refrees
- Tez No: 515524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmanın amacı, futbol hakem ve yardımcı hakemlerinin yarışmasal durumluk kaygı (bedensel kaygı, bilişsel kaygı ve kendine güven) düzeylerinin incelenmesidir. Ortaya konulan problem cümlelerini incelemek amacıyla çalışmaya yaşları 21-34 arasında (X ̅yaş=27,44±3,50) deneyimleri ise 4-13 yıl arasında (X ̅deneyim=7,57±2,90) değişen 38 hakem ve yaşları 21-32 arasında (X ̅yaş=26,16±2,98) deneyimleri ise 4-12 yıl arasında (X ̅deneyim=6,50±2,10) değişen 42 yardımcı hakem olmak üzere toplam 80 erkek futbol hakemi katılmıştır. Verilerin analizinde değişkenler arasında karşılaştırma ve korelasyon türü incelemeleri içeren ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Yapılan normallik testi sonucu dağılımın normal olduğunun görülmesiyle istatistiksel analiz olarak iki grup farkını bulma açısından bağımsız t-Testi, yaş ve deneyim durumlarıyla ilişkilerine bakmak amacıyla ise Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularında yarışma öncesi kaygı düzeylerinin hakemlik kategorisine göre anlamlı bir farklılık olmadığı (p>,05), yaş ve deneyim ile bilişsel kaygı alt boyutu arasında pozitif yönde, bedensel kaygı, özgüven alt boyutları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is examination of competitive state anxiety (somatic anxiety, cognitive anxiety, self confidence) of football refferees and asistant refferees. In order to examinaton of problem sentences, 80 male football refferees has been participated to this research. The age of the 38 refferees who has been participated to this research were between 21-34 (X ̅age=27,44±3,50), the exprience of the refferees were between 4-13 (X ̅exprience=7,57±2,90) years. On the other hand, the age of 42 asistant refferees who has been participated to the research were between 21-32 (X ̅age=26,16±2,98), the exprience of this asistant refferees were between 4-12 (X ̅exprience=6,50±2,10) years. In data analysis, relational search model was used that includes comparison and correlations types between variables. The normaility test results showed that the distrubition was normal and so independent t-test was used for statistical analyses in order to find difference between two groups, and determine correlation with age and exprience, Pearson Correlation Analysis was used. According to research findings, there was no significant difference between the competitive state anxciety and category of refferee. There was no significant difference between age and exprience categories, and somatic anxiety, cognitive anxiety, self conficence.