Hastane ve evde lohusalık dönemindeki annelerin konfor durumlarının değerlendirilmesi
Assessment of comfort conditions of mothers in postpartium period in hospital and at home
- Tez No: 515526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEL CANAN DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı nitelikteki bu çalışma, hastane ve evde lohusalık dönemindeki annelerin konfor durumlarının karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Kırklareli Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı Kırklareli'nde ki 2 devlet hastanesinde 4 ay içerisinde canlı doğum yapmış tüm lohusalar (N=282) oluştururken, örneklemini %95 güven aralığında 0.05 örneklem hatası ile seçilen (n=110) lohusa oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, lohusaların demografik özelliklerini belirleyen Bilgi Formu, konfor düzeylerini belirlemek için Doğum Sonu Konfor Ölçeği ve Çevresel Etmenler Anketi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ortalama testleri; Kolmogrov-Smirnov testi, t-testi, Tek yönlü ANOVA ve Scheffe testi ile Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Çalışma, %40.9'u 25 yaş altı, %51.8'i ilköğretim mezunu, %94.5'i çalışmayan, %73.6'sı gelir durumu orta seviyede,%77.3'ü planlı gebeliği olan,%93.6'sı gebelik boyunca düzenli kontrollere giden ve %40.9'u bir çocuğu olan annelerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This descriptive comparative study has been planned with the aim of assessing comfort conditions of the mothers having new-born at home and at the hospital. The target population of the study consists of all puerperants having live birth within 4 months at Kırklareli 2 Public Hospital affiliated with Kırklareli Public Hospitals Union (N=282) and 110 puerperants selected with 0.05 sampling error at %95confidence interval have constituted the sampling. For the data collection, Information Form determining the demographic features of the puerperants and Postpartum Comfort Scale to identify their comfort levels have been used. The technique of face to face has been used for the data collection. In evaluation of the data, number, percentage, mean tests; Kolmogrov-Smirnov test, t-Test, Anova test with one way, Scheffe test and Pearson Correlation Analysis have been carried out. In the study, 40.9% were under 25 years old, 51.8% were primary school graduates, 94.5% were not working, 73.6% were in middle level, 77.3% had planned pregnancy, 93.6% went to regular checkups during pregnancy, 40.9% are mothers with one child.