Mart 2006- Mart 2015 tarihleri arasında kliniğimizde görülen kurtarılan anne (maternal near-miss) vakaları ve yönetimi
Rescue mother (maternal near-miss) cases seen in our clinic between March 2006- March 2015 and their management
- Tez No: 927746
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA ALPER KARALÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
GİRİŞ- AMAÇ: Maternal ölümle sonulanabilecek şiddetli morbiditeler son yıllarda 'neredeyse kaybedilecek' obstetrik hasta sınıfında değerlendirilmektedir. Uygun ve zamanında müdahale ile mortalitenin engellenebildiği neredeyse kaybedilecek hastaların tanısı, değerlendirilmesi ve tedavi sonuçları tüm dünyada maternal sağlığın bir göstergesi olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada 2006-2015 yılları arası kliniğimize neredeyse kaybedilecek düzeyde ağır morbiditelerle gelen hastaların özellikleri, tedavi yaklaşımı ve mortalite olguları değerlendirildi GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülmüştür. Olgular Nisan 2006- Nisan 2015 yılları arasındaki gebeliğe bağlı komplikasyonlara ait kayıtların retrospektif analizi ile değerlendirilmiştir. Her bir near-miss morbiditesi ve maternal ölüm için, hastanın yaşı, gravidası, paritesi, doğum haftası, bebek apgar değerlerini içeren demografik özelliklerinin yanı sıra hastanemize başvuru sırasındaki hemodinami değerleri ( kan basıncı, hemoglobin, hematokrit, platelet, lökosit değerleri) ile başvuru anındaki şikayetleri toplanmıştır. Aynı zamanda obstetrik komplikasyonların seyri ile ilgili olan; nerede meydana geldikleri( evde ,özel sağlık merkezinde, hastanemizde), doğum şekli, yoğun bakım ünitesinde kalış süresi, near miss'e neden olan etyolojik neden, uygulanan müdahale çeşidi, insiyon çeşidi, hastanede total kalış süresi, transfüze edilen kan miktarları, magnezyum sülfat tedavisi, çıkış hemoglobin ve hemotokrit değerleri, ilgili bölümler ile yapılan konsültasyonlarla ilgili veriler toplanmıştır. BULGULAR: Çalışma süresince hastanemizde toplam 30725 doğum olmuş olup 14 anne ölümü, 231 near miss vakası bulunmuştur. Olguların yaşları 14 ile 46 yıl arasında değişmekte olup, ortalaması 29.90±6.16 yıldır. 13 hasta vajinal doğum yapmış olup geri kalan hastalar sezaryen olmuştur. Etyoloji dağılımları incelendiğinde 59 kişide (%25.5) ağır preklampsi, 45 kişide (%19.5) hellp, 37 kişide (%16) eklampsi, 52 kişide (%22.5) postpartum atoni kanaması, 39 kişide (%16.9) plasenta previa totalis, 30 kişide (%13) diğer sistem patolojisi, 15 kişide (%6.5) uterus rüptürü, 4 kişide (%1.7) kardiyak patoloji, 2 kişide (%0.9) travma-kazadır. Olguların giriş operasyon şekilleri incelendiğinde 170'inin (%73.6) acil sezaryen, 9'unun (%3.9) acil sezaryen+relaparatomi, 2'sinin (%0.9) epizyotomi tamiri, 40'ının (%17.3) histerektomi, 1'inin (%0.4) histerektomi+relaparatomi, 2'sinin (%0.9) laparatomi, 6'sının (%2.6) relaparotomi ve 1'inin (%0.4) transfüzyondur. Olguların 44'üne (%19) operasyon esnasında histerektomi, 15'ine (%6.5) hipogastrik arter ligasyonu, 15'ine (%6.5) bacry balon, 9'una (%3.9) mikulicz tampon, 7'sine (%3) B-lynch sütürü, 3'üne (%1.3) uterin arter ligasyonu ek işlemleri uygulanmıştır. Neredeyse kaybedilecek hasta popülasyonundaki perinatal ölüm oranı %12, 12(n: 28) saptandı. SONUÇ: Maternal sağlık politikaları near miss olgularının önlenmesine yönelik düzenlenerek mevcut anne ölüm oranında da önemli düşüşleri izlenebilecek olup gebelik ve lohusalık süresince anne bakımı kaliteleri yükseltilerek toplum genelinde anne sağlığı iyileştirilebilir.Doğum öncesi düzenli bakım ile erken tanı ve tedaviler birçok istenmeyen durumları önlemektedir. Bu konuda multidisipliner geliştirilecek plan ve programlar ile maternal mortalite ve morbiditenin önemli bir oranda azalacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION – OBJECTIVE: Severe morbidities that may result in maternal death have recently been classified under the category of“near-miss”obstetric cases. With appropriate and timely intervention, mortality can be prevented in these patients. Therefore, the diagnosis, evaluation, and treatment outcomes of near-miss cases have come to be considered as important indicators of maternal health worldwide. In this study, we aimed to evaluate the characteristics, treatment approaches, and mortality cases of patients who were admitted to our clinic between the years 2006 and 2015 with severe morbidities at a near-miss level. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted at Dr. Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital. The cases were evaluated through a retrospective analysis of medical records related to pregnancy-related complications between April 2006 and April 2015. For each near-miss morbidity and maternal death, the following data were collected: patient's age, gravida, parity, gestational age, neonatal Apgar scores, and demographic characteristics. Additionally, hemodynamic values at admission (blood pressure, hemoglobin, hematocrit, platelet, and leukocyte counts) and presenting complaints were recorded. Information related to the course of obstetric complications was also gathered, including: the place where the complication occurred (at home, in a private healthcare center, or at our hospital), mode of delivery, duration of stay in the intensive care unit, etiological cause of the near-miss, type of intervention performed, type of incision, total duration of hospitalization, amount of blood transfused, administration of magnesium sulfate treatment, discharge hemoglobin and hematocrit values, and data related to consultations with other relevant departments. [15:37, 17.04.2025] ChatGPT: RESULTS: During the study period, a total of 30,725 deliveries were recorded at our hospital. Among these, there were 14 maternal deaths and 231 near-miss cases. The patients' ages ranged from 14 to 46 years, with a mean age of 29.90 ± 6.16 years. Thirteen patients delivered vaginally, while the remainder underwent cesarean sections. When the distribution of etiologies was analyzed: - Severe preeclampsia was found in 59 patients (25.5%), - HELLP syndrome in 45 patients (19.5%), - Eclampsia in 37 patients (16%), - Postpartum uterine atony hemorrhage in 52 patients (22.5%), - Placenta previa totalis in 39 patients (16.9%), - Other systemic pathologies in 30 patients (13%), - Uterine rupture in 15 patients (6.5%), - Cardiac pathology in 4 patients (1.7%), and - Trauma-accident in 2 patients (0.9%). In terms of initial surgical interventions: - 170 patients (73.6%) underwent emergency cesarean section, - 9 patients (3.9%) had emergency cesarean + relaparotomy, - 2 patients (0.9%) required episiotomy repair, - 40 patients (17.3%) underwent hysterectomy, [15:37, 17.04.2025] ChatGPT: - 1 patient (0.4%) had hysterectomy + relaparotomy, - 2 patients (0.9%) had laparotomy, - 6 patients (2.6%) underwent relaparotomy, and - 1 patient (0.4%) received only a blood transfusion. Among the patients, the following additional procedures were performed: - Hysterectomy during operation in 44 patients (19%), - Hypogastric artery ligation in 15 patients (6.5%), - Bakri balloon placement in 15 patients (6.5%), - Mikulicz tamponade in 9 patients (3.9%), - B-Lynch suture in 7 patients (3%), and - Uterine artery ligation in 3 patients (1.3%). The perinatal mortality rate among the near-miss population was 12% (n = 28). --- CONCLUSION: Maternal health policies can be revised to focus more on the prevention of near-miss cases, which may in turn lead to a significant reduction in maternal mortality rates. By improving the quality of maternal care during pregnancy and postpartum, overall maternal health across the population can be enhanced. Regular prenatal care, along with early diagnosis and timely treatment, can prevent many adverse outcomes. We believe that the implementation of multidisciplinary plans and programs in this area will substantially reduce both maternal mortality and morbidity rates.